Σε αναζήτηση του Φωτός

ΦόρουμΦόρουμ  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Γλωσσάρι ονομάτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Blue
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλωσσάρι ονομάτων   Κυρ Οκτ 24, 2010 2:00 pm

Καλησπέρα...
Μιας και βρήκα αυτό το θέμα στο ίντερνετ,και επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα με τα ονόματα (έχω κάνει και έρευνα με πολύ μεγάλο δείγμα),θα ήθελα να ρωτήσω γιατί μερικά ονόματα είναι πιο συχνά από άλλα; Rolling Eyes

Επίσης έχουν κάνει μερικά λαθάκια στη λίστα σε μερικά ονόματα.
π.χ. Αντώνης είναι ο ανεκτίμητός,Σπυρίδων ο πνευματώδης,κτλ Neutral

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Blue στις Κυρ Οκτ 24, 2010 11:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Τόπος : Athens...by night...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλωσσάρι ονομάτων   Κυρ Οκτ 24, 2010 11:00 pm

Φίλτατε/η Blue,

Η ονοματοδοσία στον ελλαδικό χωρό ήταν και εξακολουθεί να είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό της κληρονομική, δηλαδή το παιδί "κληρονομεί" το όνομα του παππού, της γιαγιάς ή κάποιου πεθαμένου θείου κλπ κλπ. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι με το ίδιο όνομα.

Τώρα σχετικά με τα παραδείγματα που δίνεις... μήπως να παραθέσεις και την ετυμολογία για να δούμε τα λάθη μας? Smile

Αν δεν κάνω λάθος έχω γράψει ότι ο Αντώνης είναι ο ορμητικός... για το Σπυρίδων, μπορείς να μας εξηγήσεις πως καταλήγεις στα συμπεράσματά σου...

Παρεπιπτόντως, είναι ψυχογράφημα των ονομάτων και όχι λεξικό ονομάτων.
Wink
Blue
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλωσσάρι ονομάτων   Κυρ Οκτ 24, 2010 11:23 pm

Mantis έγραψε:
Φίλτατε/η Blue,

Η ονοματοδοσία στον ελλαδικό χωρό ήταν και εξακολουθεί να είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό της κληρονομική, δηλαδή το παιδί "κληρονομεί" το όνομα του παππού, της γιαγιάς ή κάποιου πεθαμένου θείου κλπ κλπ. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι με το ίδιο όνομα.

Τώρα σχετικά με τα παραδείγματα που δίνεις... μήπως να παραθέσεις και την ετυμολογία για να δούμε τα λάθη μας? Smile

Αν δεν κάνω λάθος έχω γράψει ότι ο Αντώνης είναι ο ορμητικός... για το Σπυρίδων, μπορείς να μας εξηγήσεις πως καταλήγεις στα συμπεράσματά σου...

Παρεπιπτόντως, είναι ψυχογράφημα των ονομάτων και όχι λεξικό ονομάτων.
Wink

Για το Αντώνης έγραψα λάθος ότι είναι ο ορμητικος...ο ανεκτίμητος είναι.

Το Σπυρίδων το έχω δει στη wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Spyridon) και λέει ότι βγαίνει από το λατινικό spiritum,το οποίο το πιστεύω πιο πολύ από το "καλαθάς" που έχω δει ως επεξήγηση σε άλλα σάιτς...

Πάντως τα χαρακτηριστικά ονομάτων,τα θυμάμαι,γιατί παλιότερα υπήρχαν κάτι καρτέλες που πουλούσαν στα μαγαζιά.

(Άντρας είμαι cherry )
Mantis
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Τόπος : Athens...by night...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλωσσάρι ονομάτων   Κυρ Οκτ 24, 2010 11:34 pm

Δηλαδή όλη η έρευνά σου διεξήχθει μέσω της Wikipedia?

Αυτή είναι η πηγή σου?
Blue
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γλωσσάρι ονομάτων   Κυρ Οκτ 24, 2010 11:40 pm

Mantis έγραψε:

Δηλαδή όλη η έρευνά σου διεξήχθει μέσω της Wikipedia?

Αυτή είναι η πηγή σου?

Όχι ακριβώς...εμένα η έρευνά μου βασίζεται στη ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ονομάτων,την οποία την έκανα μέσω ΑΣΕΠ...απλά για τη σημασία ονομάτων έχω κάποιες διαφωνίες.... Wink

Γλωσσάρι ονομάτων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Εργασία και...ΧΑΡΑ :: Σιγομουρμουρίζοντας όλη μέρα-
Μετάβαση σε: