Σε αναζήτηση του Φωτός

ΦόρουμΦόρουμ  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Συντονιστής
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2009
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Τετ Δεκ 23, 2009 7:39 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πιστεύω πως καλύψαμε αρκετά σημεία σχετικά με το θέμα...
Κάποια σημεία "ερωτήματα" ίσως θα πρέπει να τα συζητήσουμε και δεν τα έχουμε "δεί".

Η Μαντική Τέχνη μας δίνει εμείς δίνουμε κάτι ???????

Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να μην θέλει να μας ομιλήσει το μέσω με το οποίο
κάνουμε την Τέχνη ???????

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Τετ Δεκ 23, 2009 8:37 pm

ναι υπαρχουν φορες οπου δεν θελει να μας μιλισει οχι τον μεσον αλλα και το ιδιο το συμπαν .....εκει ομως πρεπει να το αναγνωρισουμε και οχι να επειμεινουμε καταληγοντας σε στρεβλα γεγονοτα μονο και μονο για να πουμε .......
Gothic
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Τετ Δεκ 23, 2009 9:40 pm

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον hermit.
Βεβαίως και υπάρχουν στιγμές τέτοιες οι οποίες μπορεί να προέρχονται είτε από έλλειψη σωστής προετοιμασίας είτε διότι υπάρχει κάποιος άλλος ανώτερος λόγος.

Σαφέστατα δεν πρέπει να πούμε τίποτε τότε, "έτσι", για να πούμε κάτι.
Πρέπει και ο, ας τον αποκαλέσω "μάντης", να έχει το θάρρος και την υπευθυνότητα να το πει, όπως επίσης και ο ερωτών να καταλαβαίνει ότι ο "μάντης" δεν είναι το μηχάνημα που ό,τι ώρα και να του ρίξουμε το κέρμα αυτό θα "τραγουδήσει".

Δυστυχώς όμως για μερικούς το παν είναι να βγει το μεροκάματο...
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 24, 2009 12:26 am

Καλησπέρα σας.

Gothic
Παράθεση :
Όχι καλέ....ούτε κατά διάνοιαν... Shocked
Φτου να πάρει…….τελικά έχω χάσει την φόρμα μου. lol!

Hermit
Εγώ θα έχω την ευθύνη για ότι είπα αλλά θα φέρει και ο άλλος το δικό του μερίδιο για ότι έκανε, το μυαλό δεν το έχει για ομορφιά, να το βάλει να δουλέψει. Smile

Προσωπικά διαφωνώ με την εξάσκηση της μαντείας αλλά τέλος πάντων από κάπου πρέπει να ξεκινήσει ο άνθρωπος. Όμως η ίδια η μαντεία δεν προσφέρει κάτι και εμείς δεν χρειάζεται να της δώσουμε κάτι.
Εκτός εάν το λες με την έννοια ότι όλα έχουν ένα κόστος οπότε εκεί να πω ότι σε όλα αυτά ποντάρεις με ότι άξιο λόγου κατέχεις. Από ότι ξέρω το μοναδικό που πληρεί τις προϋποθέσεις είναι ο εαυτός μας.

Όσο για το αν θέλει ή δεν θέλει να μας μιλήσει το μέσο φαντάζομαι πως εννοείς ότι ο άνθρωπος δεν καταφέρνει να ακούσει αυτό που πρέπει άρα απαντώ ότι βεβαίως μπορεί να μην υπάρχει αποτέλεσμα.

Να υπενθυμίσω στο Κατά Ιωάννη, κεφ.14
10 ........τὰ ρήματα ἃ ἐγὼ λαλῶ ὑμῖν, ἀπ' ἐμαυτοῦ οὐ λαλῶ· ὁ δὲ πατὴρ ὁ ἐν ἐμοὶ μένων αὐτὸς ποιεῖ τὰ ἔργα.
Smile
hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 24, 2009 12:59 am

pyramid έγραψε:
Καλησπέρα σας.

Gothic
Παράθεση :
Όχι καλέ....ούτε κατά διάνοιαν... Shocked
Φτου να πάρει…….τελικά έχω χάσει την φόρμα μου. lol!

Hermit
Εγώ θα έχω την ευθύνη για ότι είπα αλλά θα φέρει και ο άλλος το δικό του μερίδιο για ότι έκανε, το μυαλό δεν το έχει για ομορφιά, να το βάλει να δουλέψει. Smile

Προσωπικά διαφωνώ με την εξάσκηση της μαντείας αλλά τέλος πάντων από κάπου πρέπει να ξεκινήσει ο άνθρωπος. Όμως η ίδια η μαντεία δεν προσφέρει κάτι και εμείς δεν χρειάζεται να της δώσουμε κάτι.
Εκτός εάν το λες με την έννοια ότι όλα έχουν ένα κόστος οπότε εκεί να πω ότι σε όλα αυτά ποντάρεις με ότι άξιο λόγου κατέχεις. Από ότι ξέρω το μοναδικό που πληρεί τις προϋποθέσεις είναι ο εαυτός μας.

Όσο για το αν θέλει ή δεν θέλει να μας μιλήσει το μέσο φαντάζομαι πως εννοείς ότι ο άνθρωπος δεν καταφέρνει να ακούσει αυτό που πρέπει άρα απαντώ ότι βεβαίως μπορεί να μην υπάρχει αποτέλεσμα.

Να υπενθυμίσω στο Κατά Ιωάννη, κεφ.14
10 ........τὰ ρήματα ἃ ἐγὼ λαλῶ ὑμῖν, ἀπ' ἐμαυτοῦ οὐ λαλῶ· ὁ δὲ πατὴρ ὁ ἐν ἐμοὶ μένων αὐτὸς ποιεῖ τὰ ἔργα.
Smile

αυτο λεμε οτι αν του πεις μισα πραγματα η λαθος τοτε θα πραξει λαθος και ο αλλος ειναι πολλη απλο σαφως η τελικη επιλογη και η δραση ειναι δικη του ευθηνη αλλα ο κατευθηντηριος μοχλος εισαι εσυ που θα ασκησεις την μαντεια
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 24, 2009 8:56 am

hermit

Φίλε μου δεν βλέπω να λέμε το ίδιο, αλλά εάν εσύ είσαι καλυμμένος δεν έχει σημασία τι βλέπω εγώ. Smile
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 24, 2009 11:57 am

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη pyramid αναφέρεις....
<<Προσωπικά διαφωνώ με την εξάσκηση της μαντείας αλλά τέλος πάντων από κάπου πρέπει να ξεκινήσει
ο άνθρωπος. >>

Ο Ανθρωπος ώς συνδιασμός Πνεύματος και Υλής έχει δυνάμεις....
Η Μαντική Τέχνη (πιστεύω) πως είναι μέσα στις κριμένες δυνάμεις του Ανθρώπου....
Γιατί θα πρέπει να κάνουμε (ίσως και υποκριτικά) πως δεν υπάρχουν ??????
Κάποιος λόγος θα υπάρχει....
Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχει και μια αναφορά στον 81ο Ψαλμό του Δαυίδ:
«Εγώ είπα θεοί έστε και υιοί Υψίστου πάντες, υμείς δε ως άνθρωποι αποθνήσκετε και ως εις των αρχόντων πίπτετε».
Ο Δημιουργός δεν μας θέλει εγκλωβισμένους μέσα σε έναν υπαρξιακό ορίζοντα φραγμένο και να αποστερηθούμε
την Θεία Φύση μας...

Φίλε hermit εαν δεν θέλει να μας μιλήσει απλα δεν κάνεις κάτι δεν επιμένεις.....
Ολα έχουν τον χρόνο τους που θα πρέπει να λεχθούν η να μην λεχθούν....

Ευχαριστώ.
hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 24, 2009 1:06 pm

Φίλε hermit εαν δεν θέλει να μας μιλήσει απλα δεν κάνεις κάτι δεν επιμένεις.....
Ολα έχουν τον χρόνο τους που θα πρέπει να λεχθούν η να μην λεχθούν....

αυτο ειπα και ποιο πανω

Φίλε μου δεν βλέπω να λέμε το ίδιο, αλλά εάν εσύ είσαι καλυμμένος δεν έχει σημασία τι βλέπω εγώ. Smile

δεν ειπα οτι συμφωνω μαζι σου αλλα με τους υπολοιπους......

το οτι καποιος θα παει σε εναν μαντη και θα ζητησει την συμβουλη του παει να πει οτι το μυαλο του δεν ειναι ξεκαθαρο και θελει βοηθεια στο να αποφασισει για το πως θα πραξει και αν κανω λαθος διορθωστε με................αν εσυ σαν μαντης αποκρυψης μερος της αληθειας δεν θα μπορεσεις να τον βοηθησεις ..........μαντεια δεν ειναι μονο για τα ερωτικα αν απαταει και ποιος τον αλλον (γιατι εκει συνδεοοντε οι περισσοτεροι).........
ο μαντης απο την αλλην νομιζω οτι εχει χρεος απενταντι σε αυτον που θα ερθει ,δεν πρεπει μονο να δει γεγονοτα πρεπει να κατανοησει και την φυση ,την ψυχονθεση του
αυτου που εχει απεναντι του......
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Σαβ Δεκ 26, 2009 12:12 am

Φίλε μου AVATARGR
Ο άνθρωπος έχει δυνατότητες και δουλεύοντας μπορεί να τις κάνει ικανότητες, μέχρι λοιπόν να γίνουν τέτοιες δεν έχει απολύτως τίποτα, δεν υπάρχουν. Πάντα κατά την άποψή μου.

Βεβαίως και δεν ξεχνάμε την συγκεκριμένη αναφορά στους Ψαλμούς όπως επίσης δεν ξεχνάμε στο Προς Κορινθίους B΄, κεφ.3 «6………..τὸ γὰρ γράμμα ἀποκτέννει, τὸ δὲ πνεῦμα ζωοποιεῖ.». Smile

Αγαπητέ hermit
Δεν χρειάζεται να μου πεις τι είπες, το διαβάζω.
Το τι εννοούσες είναι ένα άλλο θέμα. Smile

Φίλε μου, εάν έχεις κατά νου ότι υπάρχει κάποιου είδους χρέος δεν μπορείς να βοηθήσεις κανέναν. Εξετάζεις σφαιρικά τα θέματα διότι έτσι έχεις μάθει να λειτουργείς πρώτα απ΄όλα για τον εαυτό σου άρα το ίδιο κάνεις και για τον άλλον. Δεν του κάνεις κάποια ιδιαίτερη χάρη, δεν σου χρωστάει τίποτα.
Αυτή είναι η οπτική μου.

Σας εύχομαι Καλά Χριστούγεννα.
santa
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Σαβ Δεκ 26, 2009 12:40 am

Θα συμφωνήσω και πάλι με την pyramid.

Δεν τείθεται καν θέμα χρέους.

Επίσης, όπως ήδη έχω πει, μην ξεχνάμε ότι τίποτε δεν είναι καθορισμένο για το μέλλον.
Αυτό που μόνον μπορεί να δει ο μάντης είναι τάσεις !
Το μέλλον είναι κάτι που ασταμάτητα μεταβάλλεται ανάλογα με τις πράξεις μας και το μόνο που μπορεί να κάνει ο μάντης είναι να συμβουλεύσει ώστε να ποφευχθούν "κακοτοπιές" ή λάθος χειρισμοί ώστε να αποδυναμώσουμε αυτές τις "αρνητικές τάσεις".

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! santa Very Happy
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 2:41 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Χθές θυμήθηκα μια συνέντευξη που είχε μια συντεύξη της κ. Λούκα (εαν δεν με απατά
η μνήμη) μέντιουμ και αστρολόγου που βρίσκεται στην Κρήτη...
(Κάτι που το είχε αναφέρει και ένα άλλο μέντιουμ που πλέων δεν εμφανίζεται σε
εκπομπές η δεν γράφει σε περιοδικά)...

Η κ. Λούκα ήταν μαθήτρια του Γνωστού Αγγελου ΤΑΝΑΓΡΑ όπως και η κ.Ε. Κικίδου..

Είχαν εκφράσει (η πρώτη κυρίως) την ψυχική κούραση και μάλιστα ήθελε να
αποστασιοποιηθεί...

Εκφραζε την κούραση απο την Γνώση για το αύριο του φίλου του γνωστού του
συγγενή..
Αλλά απο την άλλη έκφρασε και την χαρά της που βοήθησε πολλά άτομα....
Αλλά το φορτίο μεγάλο σαν σταυρός...
Γιατί πολλές φορές και μόνο με το άγγιγμα μιας χειραψίας ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

Η αναφορά μου αυτή γίνεται πως όταν παίρνεις ένα δώρο (αυτού του είδους) πως κάτι
δείνεις έστω και εάν το δώρο σε ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΥΤΟ...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 3:32 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Χθές θυμήθηκα μια συνέντευξη που είχε μια συντεύξη της κ. Λούκα (εαν δεν με απατά

αποστασιοποιηθεί...

συγγενή..

Η αναφορά μου αυτή γίνεται πως όταν παίρνεις ένα δώρο (αυτού του είδους) πως κάτι

Ευχαριστώ.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy νομιζω πως τα ειπες ολα sunny
Mantis
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Τόπος : Athens...by night...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 3:49 pm

Παράθεση :
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

αποστασιοποιηθεί...

συγγενή..

Ευχαριστώ.

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy νομιζω πως τα ειπες ολα sunny

Έχω μία απορία, φίλτατε hermit... διακρίνω μία υποψία ειρωνίας ή μήπως κάνω λάθος;
Εάν κάνω λάθος σου ζητώ συγγνώμη, εάν δεν κάνω λάθος, να μην επαναληφθεί, διότι δεν είναι σωστό να ειρωνευόμαστε τους άλλους -όποιος κι αν είναι ο άλλος- όπως δε θέλεις να ειρωνεύονται εσένα π.χ. για τον τρόπο που γράφεις.

Με αφορμή τη συγκεκριμένη δημοσίευση, απευθύνω παράκληση προς όλα τα μέλη, να διαβάσουν τις ανακοινώσεις και τους κανόνες καλής συμπεριφοράς.

Σας ευχαριστώ και εύχομαι το καλύτερο για τον Καινούριο Χρόνο.

hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 4:30 pm

καθολου καμια διακριση η καμια ειρωνια ειναι πραγματικοτητα αυτο που λεει ......
δεν ξερω αλλα μερικες στιγμες διακρινω μια αντιπαραθεση σε αυτα που λεω απο καποια ατομα εδω μεσα και φυσικα δεν ενοω εσενα......
ασχολουμε με την μαντικη περιπου 15 χρονια δεν θα κατσω να αναλυσω περι χαρισματων που μπορει να εχω η δεν ξερω τι ουτε απο την οικογενεια μου εχω ριζες μαγειας
δεν δισαταζω να πω οτι προχωροντας μεσα στον χωρο της μεταφυσικης ειδα αρκετα πραγματα εφαγα τα μουτρα αλλα και ξανασηκωθηκα αρκετες φορες
δεν εχω να επειδηξω τιποτα σε κανεναν νομιζω μεχρι τωρα ημουν αρκετα κοσμιος οποτε μου μπενουν ερωτηματα...... για ποιο λογο να ειρωνευτω???
Δεν θα μπορουσα να ασκησω επισης κριτικη σε μεγαλες Φυσιογνομιες Οπως η κ.ΚΙΚΙΔΟΥ η καποια η καποιον ισαξιο τους.Ισα ισα τους βγαζω το καπελο.....

και οντος θα ξαναπω στον φιλο
AVATARGR ειπε πολλα σε λιγες γραμμες
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy αν το θεωρεις ηρωνεια αποχωρω και αυτην τη στιγμη απο το χωρο σας δεν θελω να ενοχλω μα την παρουσια μου
ευχαριστω HERMIT
hermit
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 4:34 pm

και επειδη διαφωνω με καποιες σκεψεις οπως του της pyramid δεν εδωσα συνεχεια γιατι εχει εναν αλλο τροπο σκεψης στον οποιο σεβομαι
και πιστευω οτι μεσα στα χρονια θα αναθεωρησει πραγματα οπως κανουμε ολοι μας εντελως φιλικα hermit
Mantis
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Τόπος : Athens...by night...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Δεκ 31, 2009 5:14 pm

Mantis έγραψε:

Έχω μία απορία, φίλτατε hermit... διακρίνω μία υποψία ειρωνίας ή μήπως κάνω λάθος;
Εάν κάνω λάθος σου ζητώ συγγνώμη, εάν δεν κάνω λάθος, να μην επαναληφθεί, διότι δεν είναι σωστό να ειρωνευόμαστε τους άλλους -όποιος κι αν είναι ο άλλος- όπως δε θέλεις να ειρωνεύονται εσένα π.χ. για τον τρόπο που γράφεις.

Με αφορμή τη συγκεκριμένη δημοσίευση, απευθύνω παράκληση προς όλα τα μέλη, να διαβάσουν τις ανακοινώσεις και τους κανόνες καλής συμπεριφοράς.

Σας ευχαριστώ και εύχομαι το καλύτερο για τον Καινούριο Χρόνο.

Αν θέλεις ξαναδιάβασε την δημοσίευσή μου και δώσε προσοχή την υπογραμμισμένη πρόταση...

Εαν νομίζεις ότι θέλεις να αποχωρήσεις, μπορείς να το κάνεις, αλλά κάνε το για τους λόγους που θεωρείς εσύ σωστούς και όχι γιατί πιστεύεις ότι προσπαθούμε να σε διώξουμε...

...αν ήθελα να σε διώξω, πολύ απλά θα σε είχα διαγράψει...
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Παρ Ιαν 01, 2010 5:16 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Καλή Χρονιά σε όλους μας.....

Καλή μου Mantis πιστεύω πως ο φίλος μας hermit μιας και γνωρίζει αρκετά για το
θέμα της ΜΑΝΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ και μάλιστα έχει ασχοληθεί δεν νομίζω πως θα
ειρονευόταν (για εμένα δεν με ενδιαφέρει) αλλά για τις μεγάλες μορφές του
εσωτερισμού Αγγελος Τανάγρας Ε. Κικίδου και κ.Λούκας...

Πιστεύω πως το θέμα είναι ΛΗΞΑΝ...

Ας συνεχίσουμε το θέμα μας που είναι Η ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ...

Ευχαριστώ.
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Παρ Ιαν 01, 2010 6:28 pm

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά. Very Happy

Έλα βρε hermit μου μην με αφήνεις στην αγωνία, δώσε συνέχεια κι εγώ υπόσχομαι ότι δεν θα σε μεταμορφώσω σε βάτραχο ότι και να πεις. Laughing

(σε πειράζω) Very Happy

Γιατί φίλε μου μιλάς για δώρα, δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική.

Εγώ δουλεύω
Εγώ κατακτώ
Εγώ απολαμβάνω
Εγώ αναγνωρίζω τον Νόμο και βαδίζω βάσει αυτού.

Επειδή λοιπόν αναγνωρίζεις τον Νόμο, έχεις το δικαίωμα να λάβεις, αυτό που έχεις κατακτήσει, κατόπιν δουλειάς. Smile
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Παρ Ιαν 01, 2010 8:26 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη pyramid αναφέρεις....
<<Γιατί φίλε μου μιλάς για δώρα, δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική.

Εγώ δουλεύω
Εγώ κατακτώ
Εγώ απολαμβάνω
Εγώ αναγνωρίζω τον Νόμο και βαδίζω βάσει αυτού.>>

Πολλοί έχουν δουλέψει αλλά λίγοι έχουν καταφέρει να να φτάσουν σε κάποιο σημείο..
Αλλά για να μιλάς με τόση βεβαιότητα πρέπει να έχεις κατακτήσει αρκετά η άν όχι
πολλά και να απολαυμβάνεις....

Ευχαριστώ.
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Σαβ Ιαν 02, 2010 1:49 pm

Ναι ξέρω αυτούς τους πολλούς που έχουν δουλέψει, μεγάλη αδικία.

Και να πεις ότι δεν έχουν ωραίους κεντημένους χιτώνες, ότι δεν πηγαίνουν στις συγκεντρώσεις, ότι δεν προσηλώνουν το βλέμμα τους σε αυτόν που διδάσκει?

Εντάξει, σήμερα τους κάηκε και το φαγητό, στενοχωρήθηκαν και δεν μπορούν να συγκεντρωθούν καλά, επίσης το αυτοκίνητο παρουσιάζει έναν περίεργο θόρυβο πρέπει να το πάνε συνεργείο, πόσα άραγε θα τους πάρει ο μάστορας, αυτός ο αχρείος μπροστά τους μάλλον προωθείται περισσότερο από τον δάσκαλο, πότε επιτέλους θα αναγνωρίσουν την αυθεντία τους…………….
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Σαβ Ιαν 02, 2010 9:21 pm

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη pyramid κάνεις ένα μεγάλο λάθος.....
Αυτοί που γνωρίζουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και έχουν μοχθήσει έχουν πειραματίσθεί δεν
θα τους βρεί κάποιος απο τους χιτώνες τους........

Απόφευγε του φαφλατάδες τους κοσμικούς και τους δήθεν........

Ευχαριστώ.
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Κυρ Ιαν 03, 2010 11:30 am

Χμμ...τώρα θέλω να πω κάτι αλλά δεν ξέρω τι...Smile
Γιατί;
Διότι και ο αγαπητός φίλος AVATARGR μιλάει πολύ σωτά αλλά και η pyramid με το υπέροχο χιούμορ της, (και δεν ειρωνεύομαι καθολου), αγγίζει σημαντικότατα θέματα.
Ναι μεν, γελάμε λίγο αλλά...pyramid, εύχομαι όλοι οι αναγνώστες μας μέσα από το χιούμορ σου να μπορούν να δουν πόσο σηαντικά είναι αυτά πο λες!

Δυστυχώς αν κοιτάξουμε για λίγο στη τηλεόραση θα δούμε πολλά αρσενικά κρέατα με γλυκό χαμόγελο και τον υπέροχο τίτλο : "Συγγραφέας Ερευνητής" Question Question Question Question Question

Δηλαδή τι επαγγέλεται το άτομο Question Question Question
Πολύ από αυτά τα αρσενικά κρέατα είναι και διάσημοι και μην με πιέσετε διότι θα πω και ονόματα.

Μετά από 30 χρόνια να βασανίζομαι, να κάνω λάθη και να αναζητώ να μάθω περισσότερα στους τομείς που με ενδιαφέρουν έχω δει πολλά.
Μάλλον θα έπρεπε να ανοίξω και ένα θέμα : "Τα λαμόγια του αποκρυφισμού" και να θέτω και στοιχεία από την προσωπική τους ζωή την οποία γνωρίζω.

Δυστυχώς αγαπητή μου pyramid, έχουμε γεμίσει από φραγκοφονιάδες και από ξεφωνημένους ομοφυλλόφιλους, που, επειδή πουθενά αλλού δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτοί από την κοινωνία, γίνονται "ερευνητές" ή "μέντιουμ".
Το ψωμάκι του πάει να βγέλει ο κάθε αποτυχημένος.
Όμως..
ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ειδικά σε ανθρώπους πονεμένους και σε απόγνωση !

ΝΑΙ! Είναι εκπαίδευση !
ΝΑΙ ! Μπορεί να είναι και χάρισμα !
Αλλά να είμαστε ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ πριν στηρίξουμε τις ελπίδες μας !!!

Κλείνοντας..θα ήθελα να κάνω μία πολύ σημαντική ερώτηση στην pyramid η οποία με βασανίζει πολύ...:

Παράθεση :
Έλα βρε hermit μου μην με αφήνεις στην αγωνία, δώσε συνέχεια κι εγώ υπόσχομαι ότι δεν θα σε μεταμορφώσω σε βάτραχο ότι και να πεις. Laughing

(σε πειράζω)

Με το : "σε πειράζω"...τελικά τι εννοείς; Ότι θα το κάνεις τελικά βάτραχο; Shocked

Εύχομαι η αγαπημένη μου Mantis να μην θυμώσει με αυτό μου το χιούμορ, σκοπός μου δεν είναι να ρίξω φυσικά το επίπεδο του θέματος Smile

ΚΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!! Very Happy
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Δευ Ιαν 04, 2010 6:31 pm

«Τον νυμφώνα σου βλέπω, Σωτήρ μου, κεκοσμημένον και ένδυμα ουκ έχω, ίνα εισέλθω εν αυτώ`
λάμπρυνόν μου την στολήν της ψυχής, φωτοδότα, και σώσον με»Smile

φτου μου, είμαι πανέξυπνη Laughing

Gothic

Παράθεση :
Με το : "σε πειράζω"...τελικά τι εννοείς; Ότι θα το κάνεις τελικά βάτραχο; Shocked
Γέλα, γέλα, θα εμφανιστεί η Mantis με κανένα σκουπόξυλο και θα δούμε μετά τι καλή χρονιά θα λέμε και οι δυο. Laughing Laughing Laughing

Επί του θέματος να πω ότι βεβαίως τίποτα δεν είναι δικό μας και έτσι μπορεί να υπολογιστεί ως δώρο όμως εάν δεν δουλέψει ο άνθρωπος κανένας δεν θα βρεθεί να τον λυπηθεί και να του δώσει π.χ. την διόραση. Η δυνατότητα υπάρχει σε όλους και με την δουλειά γίνεται ικανότητα. Smile
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Τρι Ιαν 05, 2010 9:38 am

Παράθεση :
Η δυνατότητα υπάρχει σε όλους και με την δουλειά γίνεται ικανότητα.

Συμφωνώ ! Το χάρισμα είναι σαν ένα οποιοδήποτε ταλέντο, που αν δεν καλλειεργηθεί θα παραμείνει ανενεργό.
Valentina
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)   Πεμ Οκτ 06, 2011 12:48 am

καλησπέρα σε όλους,
ένας "μάντης" αν πραγματικά έβλεπε κάτι άσχημο στα χαρτιά του ατόμου που έχει κοντά του, σίγουρα θα έπρεπε να του το πεί αλλά σαν συμβουλές πχ ή με τρόπο που δεν θα τρόμαζε τον ερωτώμενο. πολλοί πανικοβάλλονται αν ακούσουν κάτι άσχημο, αλλά δεν πιστεύω ότι η πρόβλεψη είναι ένα γεγονός που δεν μπορεί να αλλάξει........... κάθε δράση έχει μια αντίδραση, σωστά?

ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η ΧΑΡΙΣΜΑ ?????)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Ματιές στο μέλλον :: Μαντικές Τέχνες-
Μετάβαση σε: