Σε αναζήτηση του Φωτός

ΦόρουμΦόρουμ  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mantis
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Τόπος : Athens...by night...

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 12:48 am

Dreamer έγραψε:
Κάτσε να μπει η 1η Φεβρουαρίου να ξεμπερδέψω με κάτι υποχρεώσεις, και μετά δε το γλιτώνετε! cheers

Ένα μήνα το ακούω αυτό μικρέ... Razz

...όσο για όλα όσα έγραψες παραπάνω τι να πρωτοσχολιάσω...

Παράθεση :
Σε ένα ντοκιμαντέρ, μια ψυχολόγος που είχε πάει σε μια χώρα, νομίζω λατινικής αμερικής, για να περάσει κάποιο καιρό καθαρισμού (νηστείας κλπ) και στην συνέχεια κάποιες συνεδρίες ayahuascas, είχε πει στο τέλος πως μέσα σε 2 ώρες κατάφερε ότι θα χρειαζότανε μήνες ή και χρόνια ψυχανάλυσης. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουνε ήδη οι εκκλησίες Santo Daime, οι οποίες χρησιμοποιούν ayahuasca για να βοηθήσουν τα μέλη τους να κατανοήσουν τα μυστήρια της εκκλησίας.

Αυτές οι εκκλησίες ανήκουν στη θρησκεία Santeria, Dreamer?
Γιατί αν είναι εκκλησίες της Santeria, επιστρέφουμε στην Αφρική και ξεφεύγουμε ξανά από τα πλαίσια των δυτικών...

Και πάλι γυρνάμε στη Λατινική Αμερική βλέπω...

Αλλά η λέξη κλειδί είναι η "ψυχανάλυση"... το παρακάτω κειμενάκι σκόπευα να το βάλω σε άλλο θέμα, αλλά κολλάει και εδώ... δεν λέω πως συμφωνώ με την άποψη ότι τα ψυχότροπα βοηθούν στον αποκρυφισμό, αλλά η ψυχανάλυση είναι εξαιρετικά σημαντική στον αποκρυφισμό...

Με το κείμενο αυτό θα απογοητεύσω πολλούς "μαθητευόμενους μάγους", αλλά είναι υψίστης σημασίας πριν πιάσουμε το "ραβδάκι" να ξέρουμε γιατί θέλουμε να το πιάσουμε.
Πριν αρχίσουμε να μελετάμε την Υψηλή Τέχνη πρέπει να μελετήσουμε με ενδελέχεια και ειλικρίνια από που πηγάζει η επιθυμία μας να ασχοληθούμε με τη Μαγεία.
Πρώτα θα ανακαλύψουμε τα κίνητρα που μας ωθούν στην ενασχόληση με τον αποκρυφισμό και ποιές ανάγκες μας καλύπτει και μετά θα ασχοληθούμε σοβαρά με τη Μαγεία.

Βασικό εργαλείο του αποκρυφιστή είναι η ψυχολογία.
Η ψυχανάλυση και η αυτοανάλυση είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να σώσει την κατάσταση αν κάποια στιγμή πάνε όλα στραβά...

Πριν ερευνήσουμε τα Μεγάλα Μυστικά του Σύμπαντος, πρέπει να ερευνήσουμε τα Μεγάλα Μυστικά του εσωτερικού μας Σύμπαντος...

Παράθεση :
Από όλα αυτά βλέπω πως όντως, με κάποιες μεθοδεύσεις μπορεί να υπάρξει το Γνώθι Σ’αυτόν δια κάποιον εργαλείων που απλά ενώνουν τους ανθρώπους με το υποσυνείδητο που έχουν απορρίψει. Επιπλέον, πριν από μερικές δεκαετίες υπήρξε η λεγόμενη Ψυχοτροπική Ψυχανάλυση, όπου ο ασθενής και ο ιατρός μπορούσαν μέσω συγκεκριμένης καθοδήγησης να κατανοήσουν τα πραγματικά αίτια της κατάστασης του ασθενή.

Διάβασα τη λέξη "ιατρός"?
Dreamer θα σε μαλώσω... Very Happy
Ειπες ότι θα κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά εδώ μπλέξαμε τα γένια με τα χτένια και σε λίγο θα μπλέξουμε και τα μπούτιά μας... δέχομαι διάφορες μεθόδους ψυχοθεραπείας, αλλά δεν βλέπω τη σχέση τους με τον αποκρυφισμό...

Παράθεση :
Επιπλέον, το αλκοόλ είναι κανονικότατα ψυχοτροπική ουσία. Το γεγονός ότι είναι νόμιμο δεν λέει τίποτα, και η datura είναι νόμιμη, υπάρχει παντού αλλά πρέπει να την αποφεύγουν οι άνθρωποι όπως ο διάβολος το λιβάνι καθώς κάποιος μπορεί να χάσει παντελώς τη λογική και τη συνείδησή του και να βιώσει μια κατάσταση απόλυτης παράνοιας για πολλές ώρες ή και μέρες. Το αλκοόλ όμως κάνει να χάνεις την αίσθηση της πραγματικότητας; Μετά από ένα ποτηράκι κρασί δε μπορεί κάποιος να ηρεμήσει ή να διαλογιστεί, ίσως καλύτερα;

Αφου τα λέει η Pyramid, να τα πω και εγώ?

Άσε τη ντάτουρα στην άκρη γιατί λίγα λες για αυτό το καταραμένο φυτο... θα επεκταθώ αλλού για το τι μπορεί να προκαλέσει η χρήση του... ξέρω άνθρωπο που κατάντησε παραπληγικός από τη ντάτουρα...

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι η διαφορά ανάμεσα στις φιλοσοφίες και στον τρόπο ζωής... οι σαμάνοι και γενικά οι λαοί που έχουν μάθει να χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους λόγους ψυχότροπες ουσίες μπορούν να διαχηριστούν τη χρήση τους με σύνεση. Εμείς οι δυτικοί αν προσπαθήσουμε να μπούμε στη θέση τους θα καταλήξουμε εθισμένοι.
Άλλες συνθήκες, άλλος τρόπος ζωής και εντελώς διαφορετική φιλοσοφία...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 2:02 am

Χμμμ και πάλι χμμμ...

Καλοί μου φίλοι καλημέρα μας.

Θέλω να θίξω ένα θέμα που αναδεικνύεται συνεχώς από τα συμφραζόμενα και κανείς δεν του δίνει τη σημασία που πρέπει...
Δεν κατακρίνω κάποιον και εγώ δεν έδεινα τη δέουσα προσοχή γιατί το θεωρούσα αυτονόητο και δεδομένο.
Τελικά έφτασα στο συμπέρασμα ότι τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται αυτονόητο και δεδομένο γιατί υπάρχουν πολλά άτομα που διαβάζουν στο διαδίκτυο και δεν έχουν τη στοιχειωση κριτική σκέψη.

Συχνά αναφερόμαστε σε μεγάλες προσωπικότητες του αποκρυφισμού.
Μιλάμε για τη ζωή τους, για το έργο τους, για τα βιβλία που έγραψαν.
Δεχόμαστε τις απόψεις τους αδιαμαρτύρητα ή τις απορρίπτουμε χωρίς δεύτερη σκέψη.
Χρησιμοποιούμε τις ζωές τους ως πρότυπα και παραδείγματα πάνω στα οποία θα βασιστούμε για να χτίσουμε τις δικές μας ζωές.

Η Φόρτσουν, η Μπλαβάτσκυ, ο Κράουλη, ο Ρεγκάρντιε, ο Παπύς και όλες οι άλλες μεγάλες προσωπικότητες του αποκρυφισμού παρήγαγαν έργο, πειραματίστηκαν, έγραψαν ιστορία και διαμόρφωσαν τον αποκρυφισμό και το παρόν του, αλλά όχι και το μέλλον του.
Το μέλλον του αποκρυφισμού είναι η εποχή που βιώνουμε εμείς τώρα και είναι στα δικά μας χέρια να το διαμορφώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε, αν μπορούμε...
(Σε τελική ανάλυση αυτό προσπαθούμε να κάνουμε μέσα από το LUX ο Gothic και εγώ με την πολύτιμη βοήθεια όλων των μελών.)

Όλες αυτές οι μεγάλες προσωπικότητες του αποκρυφισμού πάνω και πρώτα απ' όλα ήταν άνθρωποι και είναι γνωστό ότι οι άνθρωποι έχουν και αδυναμίες και ατέλειες και ελαττώματα.

Υπάρχουν δύο σημεία που ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι αυτοί οι μεγάλοι αποκρυφιστές ήταν ανθρώπινα όντα και ότι ζούσαν σε άλλη εποχή από αυτή που ζούμε εμείς σήμερα.

Ναι, δεν ήταν τυχάρπαστοι, αλλά δεν ήταν και θεοί.

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα τον Κράουλη.
Όλοι του σούρνουν τα χίλια, μύρια, όσα, αλλά, υπήρξε από τις πολύ μεγάλες μορφές του αποκρυφισμού πριν πέσει στη παγίδα που η Υψηλή Τέχνη στήνει σε όλους και ειδικά στους καλύτερους.
Μιλάω για το δόκανο της αλαζονείας.

Στον αποκρυφισμό το ξεσκάρτάρισμα γίνεται στην κορυφή και όχι στον πάτο.

Για να φτάσεις στην κορυφή θα φτύσεις αίμα, θα σου βγούν τα μάτια στο διάβασμα, θα βασανιστείς για να πειθαρχήσεις σώμα και πνεύμα, θα τεμαχίσεις την ψυχή σου σε χιλιάδες κομμάτια και θα την ξανασυνθέσεις για να ανακαλύψεις τα κίνητρα των αποφάσεών σου, θα αυτοταπεινωθείς για να αποβάλεις τον εγωισμό σου και για να γίνεις κομμάτι του συνόλου... του Κόσμου ολόκληρου...
...και άμα έχεις κάνει σωστή δουλειά θα λάβεις ότι σου αναλογεί από τη Γνώση.

Και αυτή είναι η στιγμή του πραγματικού ξεσκαρταρίσματος.

Πρώτον, πρέπει να γνωρίζεις τα όριά σου, εκεί την πάτησε ο Κράουλη.

Δεύτερον, έχεις όλη αυτή τη Γνώση.
Έχεις όλες αυτές τις ικανότητες και άπειρες δυνατότητες και το μόνο που "απαιτείται" από εσένα είναι να τις αξιοποιήσεις.

Με ποιό τρόπο όμως και για ποιό λόγο?
Και αφού το κάνεις πως θα αντιδράσεις στα αποτελέσματα των πράξεών σου?

Και σε αυτό το σημείο κάνω και μια διευκρίνηση για τον φίλο Ra...

Αυτοί που θέλουν να είναι θα πρέπει να περάσουν όλα όσα έγραψα για να γίνουν.
Αν τα καταφέρουν, θα είναι, μέχρι να καβαλήσουν το καλάμι και να "τη δουν" θεοί.

Αυτοί που νομίζουν ότι με ουσίες φυτικές ή χημικές, με συγκεκριμένη χρήση ή μη, θα αντικαταστήσουν τη σκληρή και ισόβια δουλειά που απαιτεί η Υψηλή Τέχνη, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να γίνουν πρεζόνια και μιμητές του κινηματογραφικού Χάρυ Πόττερ...

pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 10:21 am

Mantis, έχω την άποψη ότι μια περίπτωση μαγείας που κανένας δεν μπορεί να κάνει τίποτα είναι η αυτομαγεία. Φτιάχνουμε φανταστικά σενάρια στο μέγεθος του Μπεν Χουρ στηριζόμενοι σε γεγονότα μεγέθους ψύλλου στα άχυρα, και αυτά μας μαγεύουν. Δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε με την μαγεία ενώ βρισκόμαστε σε αυτή την κατάσταση διότι προσκαλούμε σε γεύμα οντότητες που δεν θα μας άρεσε να δούμε και ούτως ή άλλως δεν προχωράμε.

Θα αναφέρω κάτι ακόμα πριν κλείσω παίρνοντας ερέθισμα από την ερώτησή σου σχετικά με τις γνώσεις που έχουν αποκτηθεί και την χρήση τους καθώς και την αναφορά σου στον Crowley. Είδα από ένα προηγούμενο μήνυμά σου ότι μάλλον έχεις διαβάσει το παιδί του φεγγαριού, φαντάζομαι θα θυμάσαι την διαδικασία που χρησιμοποίησε ο δάσκαλος του βιβλίου για να «εξαφανίσει» αυτό που παρακολουθούσε στον κήπο.

Εάν λοιπόν κάποιος με γνώσεις, που κυριαρχείται από σενάρια, προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη διαδικασία το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι «άντε γεια και θα σε θυμόμαστε με αγάπη».
Εάν με τα δικά σου μπορεί να οδηγηθείς στο τρελοκομείο με του άλλου μπορεί να βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα.

Βεβαίως όλα αυτά είναι απλώς μια θεωρία μέχρι ο κάθε ένας να τα κάνει πράξη. Δεν θα έλεγα σε κάποιον να μην δοκιμάσει το α ή το β αλλά θα έλεγα να πάρει προφυλάξεις και εάν νομίζει ότι οι προφυλάξεις είναι οι ζωγραφισμένοι κύκλοι και τα ακριβή τυπικά ας το ξανασκεφτεί.

Την καλημέρα μου. Smile
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 12:48 pm

Καλησπέρα μας...

Pyramid δεν νομίζω να έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο, για ρίξε συγγραφέα και γράψε πάνω κάτω τι έβλεπε ο δάσκαλος και τι έκανε για να μπω στο νόημα.

Όσο για τα φανταστικά σενάρια... ναι, είναι και αυτό ένα θέμα.
Ακόμα κι αν ένας άνθρωπος δεν έχει γνώσεις πάνω στη Μαγεία, φτάνει να τα πιστεύει πραγματικά αυτά που κατασκευάζει μέσα στο μυαλό του για να τους δώσει "ζωή" και να τα φέρει στο φυσικό πεδίο.

Σκεπτομορφές μπορούν να φτιάξουν όλοι, από το άνθρωπο με τη πιο μικρή σπίθα φαντασίας μέχρι αυτόν που ζει μέσα σε φανταστικούς κόσμους.
Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος γνώσεις για να το καταφέρει, μόνο πίστη.
Δεν εννοούσες ακριβώς αυτό Pyramid, αλλά είναι και αυτό μέσα στο "παιχνίδι"...

Το πρόβλημα με τις σκεπτομορφές, αλλά και γενικά με τα φανταστικά σενάρια, δεν είναι η δημιουργία τους, αλλά η πρόθεσή της.
Για ποιό λόγο δημιουργούνται και τι θέλει να πετύχει με αυτά ο δημιουργός τους.

Η Dion Fortune και στο "Σπίτι της Δύναμης", αλλά και στη "Ψυχική Αυτοάμυνα" αναφέρει κάποιες περιπτώσεις με σκεπτομορφές.

Το μυαλό μας είναι ένα εργαλείο με τεράστιες δυνατότες για να προκαλέσει και το καλό και το κακό και σε εμάς και στους γύρω μας.
Οι προθέσεις μας είναι αυτές που πρέπει να περνάνε από κόσκινο και όχι τόσο τα δημιουργήματα του μυαλού μας.

Τα υπόλοιπα το βράδυ... εργασία και χαρά... Very Happy

The Dot
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 01/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 1:51 pm

Dreamer έγραψε:
... και το βιντεάκι Solomon Magick του Carroll Poke Runyon. Στο YouTube αν γράψει κανείς Solomon Magick θα το βγάλει, αποτελείται από 7 μέρη νομίζω.

Πωπω τι μου θυμισες τωρα. Δεν ηξερα οτι ειναι αυτο που εχω δει, αλλα το εχω δει και πραγματικα ΕΡΙΞΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ.
Συγνωμη αλλα ο τυπος ειναι στην καλυτερη γελοιος. Το ξαναειδα (τα 3 πρωτα μερη) γιατι ηθελα να ξαναδω τον σκοτεινο καθρεφτη.
Ο βλαμμενος λεει πως αυτος ανακαλυψε τις χαμενες τεχνικες του αποκρυφισμου και πως "προσπαθησε και ο κακομοιρης ο Κραουλι αλλα δεν τα καταφερε". Λεει πως μονο στον σκοτεινο καθρεφτη, που ανακαλυψε αυτος πως να τον χρησιμοποιησεις μπορει να γινει "προβολη" εικονας κατα την επικληση. (Θελω να ρωτησω πολλα για τις αισθησεις κατα τη διαρκεια, αλλα θα περιμενω το καταλληλο θεμα)
Δε λεω οτι δεν ξερει τι λεει. Λεω οτι την ψωνισε, και μαλιστα πολυ ασχημα. Ασε που μου τη σπαει οταν π.χ. αναφερεται ο Ερμης ο Τρισμεγιστος ως αληθινο προσωπο. Κανει αυτο που κανει και ο Λιακοπουλος. 5 μικρες αληθειες στηριζουν ενα μεγαλο ψεμα.

Τελος, τον θεωρω τελειως ηλιθιο κι απο κατι αλλο, που το βλεπουν ολοι, κι ας μην εχουν ιδεα τι βιβλια κραταει. Ειναι τοσο θεατρικος που σε κανει να αναρωτιεσαι αν τα πιστευει αυτα που λεει η απλα εχει αποστηθισει ενα κειμενο.

Δεν ξερω, ισως κανω τρομερο λαθος. Οποτε περιμενω να μου πειτε κι εσεις αν αυτα που λεει στεκουν η ειναι για γελια...

Υ.Γ.: Μου αρεσε βεβαια που παραδεχτηκε το φαντασιακο του πραγματος, οτι ολα αυτα γινονται μεσα στο κεφαλι μας.(Χωρις αυτο να αποδεικνυει φυσικα τιποτα σε σχεση με το αν ειναι πραγματικα η οχι)
Dreamer
Νεόφυτος
Νεόφυτος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 3:47 pm

The Dot, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, καθόλου. Smile
Αναφερόμουν ΜΟΝΟ πάνω στη θεωρία και στο κομμάτι της ψυχολογίας, εξ' άλλου για αυτό μιλούσα.

Mantis, Santo Daime δεν έχει καμία σχέση με Σαντερία. Ο σκοπός τους είναι να κατανοήσουν τα Μυστήρια του Χριστιανισμού.

Όσο για την ψυχανάλυση, για μένα πάει μαζί με τον αποκρυφισμό, ίσως και σε σημείο που ίσως δεν τα διαχωρίζω και τόσο.
Η φώτιση επιτυγχάνεται, όχι οραματίζοντας το φως, αλλά φέρνοντας συνειδητότητα στο σκοτάδι μέσα μας , όπως έλεγε ο φίλτατος C. G. Jung.
Εάν όμως μπορούσε να το επιτύχει αυτό η ψυχανάλυση σε απόλυτο βαθμό, σε τι χρειάζεται ο αποκρυφισμός; Και vice versa.

Επιπλέον, το παράδειγμα που ανέφερα, το οποίο αναφέρεται και στις περιπτώσεις που ήθελα να καταλήξω, ήτανε η περίπτωση του ψυχοναύτη και του αποτελέσματος που είχε μέσω τελετουργίας σε συνδιασμό με μια σχετικά μικρή ποσότητα ενός ψυχότροπου ποτού.
Gothic
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 4:57 pm

Πραγματικά ο τύπος είναι πολύ καλός στη θεωρία και αναφέρει σημαντικά πράγματα.
Ναι είναι λίγο θεατρικός αλλά...αμερικάνος είναι Very Happy
Πάντως αξίζει να τα δει τα βιντεάκια κάποιος αλλά ΟΧΙ να κάνει και ό,τι λέει ο Carroll Poke Runyon διότι βέβαια τα τυπικά είναι σε περίληψη.

Επίσης να πω ότι αν και φαίνεται λίγο αστεία η απαγγελεία, η δόνηση των ονομάτων είναι πολύ σημαντική στη μαγεία - οι δονήσεις γενικότερα θα έλεγα.

Βέβαια για μένα ο σωστός τρόπος δε είναι έτσι αλλά δίνει μια ιδέα.
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Τετ Ιαν 20, 2010 5:29 pm

Mantis
Το βιβλίο είναι μια λογοτεχνική προσπάθεια του Crowley και κατά την άποψή μου επιτυχημένη, στην Ελλάδα κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Μαραθιά.

Σε ένα σπίτι βρίσκεται ο πρωταγωνιστής της ιστορίας, ο δάσκαλός του και μια κοπέλα (δεν λέω πολλά γιατί μπορεί να θέλεις να το διαβάσεις, μην σου το χαλάσω). Κάποιοι δεν θέλουν να προχωρήσει το σχέδιό τους και τους παρακολουθούν με σκοπό να βρουν τα αδύνατα σημεία τους. Έχουν δημιουργήσει κάτι και το έχουν στείλει γι΄αυτή την εργασία. Ο δάσκαλος το αντιλαμβάνεται και βγαίνει στον κήπο όπου βρίσκεται και με μια τεχνική το «εξαφανίζει». Η λέξη τεχνική δεν δίνει ακριβώς το μέγεθος της εργασίας, η οποία είναι επικίνδυνη, αλλά τι να γίνει δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα
Όλοι δημιουργούν σκεπτομορφές, κάθε στιγμή. Αυτοί που γνωρίζουν τους νόμους κάτω από τους οποίους κινούνται και έχουν τον έλεγχο ονομάζονται από τους υπόλοιπους μάγοι.
Η πίστη είναι σημαντική διότι χωρίς αυτή δεν πας πουθενά.
Η πρόθεση δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από αυτόν που την έχει.

Και τα λέμε πάλι…..καλή δουλειά.
Very Happy
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 12:05 am

Πίσω στο ζεστό μου σπιτάκι... μπρρρ... χειμώνιασε και μου κακοφαίνεται... Very Happy

Για πάμε δυναμικά...

Καλέ μου Dreamer...

α) Ευχαριστώ για τη πληροφορία σχετικά με:

Παράθεση :
Santo Daime δεν έχει καμία σχέση με Σαντερία. Ο σκοπός τους είναι να κατανοήσουν τα Μυστήρια του Χριστιανισμού.

Δεν το ήξερα και θα το κοιτάξω γιατί μου κάνει εντύπωση και τελικά είμαι πολύ περίεργη για το καλό μου... Very Happy

β) yes Dreamer darling... στην ψυχανάλυση λέμε ΝΑΙ, που λέει και το άσμα (να μην ξεχνιώμαστε ε, Pyramid? Wink Very Happy)

Ξέρεις πόσες εργατοώρες έχω μασουλήσει από την τρυφερή μου ηλικία μέχρι σήμερα για να ανακαλύψω τον εαυτό μου?
...αν το είχα κάνει επάγγελμα θα ήμουν ζάμπλουτη... Very Happy

Ενδοσκόπηση, ψυχανάλυση και ξερό ψωμί... και για να σοβαρέψω έστω και ελάχιστα... Very Happy

Μέσα από την ανακάλυψη του Εαυτού μας θα ανακαλύψουμε τη Μαγεία και όχι το αντίστροφο...

...αλλά πιστεύω στη προσωπική εργασία. Υπήρξα αποφασισμένη και ανελέητη με τον εαυτό μου, ξεσκέπασα όλα μου τα άλλοθι, βρήκα όλα μου τα ελαττώματα και δεν έδειξα καμμιά ευαισθησία απέναντι μου. Άργασα τη ψυχή μου γιατί επιθυμούσα να τη δω να προσφέρει καρπούς όχι τόσο σε εμένα, αλλά στους άλλους.
Ανακάλυψα, ότι ο σκοπός μου ήταν να προσφέρω στους άλλους και όχι σε εμένα... προφανώς έχω κάνει κάποια πράγματα (σε προηγούμενη ενσάρκωση) για τα οποία πρέπει να εξιλεωθώ...

Δεν περιγελώ, ούτε καταφρωνώ τους ψυχολόγους, αλλά θεωρώ ότι σέβονται υπερβολικά τις ευαισθησίες των ασθενών τους και προσωπικά πιστεύω ότι μερικές φορές είναι καλύτερο να "τα λες έξω από τα δόντια" γιατί μόνο έτσι θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Pyramid love... ευχαριστώ για τη βιβλιογραφία και καλά κάνεις που δεν μου χαλάς το σασπένς... θα το διαβάσω... Very Happy

Παράθεση :
Η πρόθεση δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από αυτόν που την έχει.

Αν έχω πρόθεση να σε τρελάνω με μια σκεπτομορφή δεν σε απασχολεί η πρόθεση μου? Wink

pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 9:14 am

Mantis έγραψε:

Αν έχω πρόθεση να σε τρελάνω με μια σκεπτομορφή δεν σε απασχολεί η πρόθεση μου? Wink

Έεελα! Υπάρχουν τέτοιοι παλιοχαρακτήρες? affraid

Mantis μου το βασικό είναι η δική μου πρόθεση, εάν απασχολούμουν με την πρόθεση του κάθε άλλου που συναντώ είναι σίγουρο ότι θα είχα λαλήσει.
Εξάλλου ο άλλος απλώς προσπαθεί να βρει ένα στήριγμα και είναι λογικό να κάνει και λάθη, εάν μπορείς να τον βοηθήσεις και θέλεις το κάνεις, εάν όχι θα έρθει κάποιος άλλος στην θέση σου.

Αν και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που ακολουθείται μπορούμε να πούμε ότι συνήθως οι άνθρωποι που μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες ικανοποιούνται εάν νομίσουν ότι τα κατάφεραν διότι θέλουν να αισθανθούν τον κραδασμό αυτής της ψευδαίσθησης. Εκεί υπάρχει πιθανότητα να σταματήσουν οπότε όλα καλά και κάποια στιγμή θα κλείσουν την εκκρεμότητά τους ή να συνεχίσουν και να δυσκολέψουν την θέση τους.Very Happy
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 11:38 am

Βρε Mantis ξέχασα να βάλω γέλιο εδώ
Παράθεση :
Έεελα! Υπάρχουν τέτοιοι παλιοχαρακτήρες? affraid
μην φανεί ότι ειρωνεύομαι, ελπίζω να κατάλαβες ότι είναι αστείο. Very Happy
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 10:31 pm

Παράθεση :

Παράθεση :

Mantis μου το βασικό είναι η δική μου πρόθεση, εάν απασχολούμουν με την πρόθεση του κάθε άλλου που συναντώ είναι σίγουρο ότι θα είχα λαλήσει.
Εξάλλου ο άλλος απλώς προσπαθεί να βρει ένα στήριγμα και είναι λογικό να κάνει και λάθη, εάν μπορείς να τον βοηθήσεις και θέλεις το κάνεις, εάν όχι θα έρθει κάποιος άλλος στην θέση σου.

Αν και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που ακολουθείται μπορούμε να πούμε ότι συνήθως οι άνθρωποι που μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες ικανοποιούνται εάν νομίσουν ότι τα κατάφεραν διότι θέλουν να αισθανθούν τον κραδασμό αυτής της ψευδαίσθησης. Εκεί υπάρχει πιθανότητα να σταματήσουν οπότε όλα καλά και κάποια στιγμή θα κλείσουν την εκκρεμότητά τους ή να συνεχίσουν και να δυσκολέψουν την θέση τους.Very Happy

Question Question Question

Ladies...σα να μιλάτε για δύο διαφορετικά θέματα...δεν καταλαβαίνω...

Πώς είναι δυνατόν να μη σε απασχολεί η πρόθεση του άλλου όταν σκοπό έχει να σε πλήξει Question
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 11:14 pm

Gothic
Αυτός μπορεί να θέλει οτιδήποτε εγώ όμως έχω την δική μου πορεία. Εάν εγώ διατηρήσω την δική μου πορεία, την οποία γνωρίζω γιατί δουλεύω γι΄αυτό, ο κάθε άλλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ο άνθρωπος είναι σαν κάστρο και τα κάστρα προδίδονται μόνο από μέσα. Very Happy
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Πεμ Ιαν 21, 2010 11:22 pm

Παράθεση :
Gothic
Αυτός μπορεί να θέλει οτιδήποτε εγώ όμως έχω την δική μου πορεία. Εάν εγώ διατηρήσω την δική μου πορεία, την οποία γνωρίζω γιατί δουλεύω γι΄αυτό, ο κάθε άλλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ο άνθρωπος είναι σαν κάστρο και τα κάστρα προδίδονται μόνο από μέσα.

Μακάρι να ήταν έτσι Smile
Φαίνεται ότι δεν έχεις γνωρίσεις ανθρώπους που μπορούν να κάνουν ζημιά και ευτυχώς.
Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 5:32 am

Επιστρέφω σε αυτό που είχα υποσχεθεί στον The Dot.

Σου παραθέτω παρακάτω ακριβώς τι λέει το Grimorium Verum και το Κλειδί του Σολομώντα για την προετοιμασία του Μάγου.
Θα παρατηρήσεις ότι το Grimorium Verum είναι αρκετά απλούστερο.

Grimorium Verum

Όταν γίνουν όλα τα σύνεργα, ο Μάγος θα πρέπει να προετοιμάσει τον εαυτό του. Αυτό γίνεται με την ακόλουθη Ευχή της Προετοιμασίας:

(αναφέρεται η προσευχή)

Λέγοντας αυτά ο Μάγος θα πλύνει το πρόσωπο και τα χέρια του με το νερό που ευλογεί
(αναφέρει στην κατασκευή των εργαλείων γι αυτό το νερό).
Σημείωση: Αυτό το νερό θα το χρησιμοποιήσεις για να πλύνεις χέρια και πόδια και μάθε ακόμα - και θυμήσου το καλά - πως είν' αναγκαίο και απαραίτητο ν' αποφύγεις για 3 μέρες την αμαρτία: προπάντων το θανάσιμο αμάρτημα, όσο αδύνατη κι αν είναι η φύση του ανθρώπου και ειδικά θα πρέπει να διατηρήσεις την αγνότητά σου.
Σ' αυτές τις τρεις μέρες, διάβασε και ξαναδιάβασε το βιβλίο, και σε όλο αυτό το διάστημα προσευχήσου 5 φορές τη μέρα και 4 φορές τη νύχτα μ' αυτά τα λόγια:

(αναφέρονται τα λόγια)

Κλειδί του Σολομώντα

Η πρώτη λοιπόν προυπόθεση είναι το ν' αποφασίσει ο Μάγος τι ακριβώς θέλει να επιτύχει και ποιό πνεύμα πρέπει να επικαλεστεί για να φτάσει στο σκοπό του. Όταν γίνει αυτό, θα συγκεντρώσει όλη του την προσοχή στο "αποτέλεσμα που επιδιώκει". Αυτό θα διαρκέσει σ' όλο το διάστημα που θα του χρειαστεί για να προετοιμάσει και καθαγιάσει τα άμφια και τα άλλα σκεύη, ως τη στιγμή της πράξεως,που θα γίνει σύμφωνα με τους χρόνους και τις επιδράσεις που ορίζουν οι πλανήτες.

Ο Μάγιαστρος πρέπει πρώτα-πρώτα να βεβαιωθεί, λέει ο Σολομών, ότι ο ίδιος βρίσκεται σε "τελετουργική αγνότητα". Αυτό σημαίνει πως κι εκείνος και οι βοηθοι του πρέπει ν' αποφύγουν για εννιά μέρες κάθε απρεπή ή σεξουαλική πράξη. Τις τελευταίες τρεις μέρες πρέπει να νηστέψουν ή να πάρουν ελάχιστη τροφή. (Ωστόσο το Grand Grimoire, που σε ορισμένα σημεία διαφέρει από το Κλειδι του Σολομώντα, ορίζει σαν περίοδο αποχής "ένα τέταρτο της Σελήνης", δηλαδή μια εβδομάδα).

Την ένατη ημέρα (ή έβδομη) ο Μάγιστρος υποβάλλεται σε πλήρη καθαρμό και μπαίνει σε καθαγιασμένο νερό κι απαγγέλει την Αφιερωτική Προσευχή :

(αναφέρεται)

Ο μάγος τελειώνει το νίψιμό του στο αγιασμένο νερό και κατόπιν σκουπίζεται με λευκό πανί. Τώρα είναι έτοιμος να φορέσει τα "αγνά άμφια" της Τέχνης του.

Η ευλογία και το ντύσιμο των βοηθών
(αν υπάρχουν) γίνεται ως εξής : Οι δύο μαθητές οδηγούνται από το Μάγιστρό τους σ' ένα "απόκρυφο μέρος" κι εκεί αυτός τους νίβει με καθαγιασμένο νερό, προσέχοντας να βυθιστούν ολόκληροι μέσα. Ύστερα ο Μάγος λέει :

(αναφέρονται τα λόγια)

Smile
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 8:42 am

Παράθεση :
Φαίνεται ότι δεν έχεις γνωρίσεις ανθρώπους που μπορούν να κάνουν ζημιά και ευτυχώς.

Η απάντησή σου δεν έχει σχέση με μεταφυσική.
Δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι πιο δυνατοί από εμένα διότι έχουν δουλέψει περισσότερο αλλά αυτό δεν αλλάζει τους νόμους.
Smile
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 1:13 pm

pyramid έγραψε:
Παράθεση :

Η απάντησή σου δεν έχει σχέση με μεταφυσική.
Δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι πιο δυνατοί από εμένα διότι έχουν δουλέψει περισσότερο αλλά αυτό δεν αλλάζει τους νόμους.
Smile

Καλησπέρα μας...

Pyramid, θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο για να αφήσουμε το θέμα να προχωρήσει παρακάτω και αν θέλεις ανοίγουμε ένα θέμα για να συζητήσουμε με παραδείγματα και επιχειρήματα το ζήτημα της προστασίας και των Νόμων του αποκρυφισμού.

Βλέπω ότι έχεις μια "ρομαντική" άποψη που πιστεύω ότι πηγάζει από το προστατευμένο περιβάλλον μέσα από το οποίο γνωρίζεις τον αποκρυφισμό... αυτό δε σημαίνει ότι όλοι θα έχουν ή είχαν αυτή την προστασία.

Για μερικούς ανθρώπους οι Νόμοι της Μαγείας δεν έχουν καμμία βαρύτητα και υπάρχουν μόνο για να τους καταπατούν... ή νομίζουν ότι προωθούν το κοινό καλό γιατί πιστεύουν ότι ήρθαν σε αυτή την ενσάρκωση για να μας σώσουν όλους ή γιατί θεωρούν ότι "για να κάνεις μια ομελέτα πρέπει να σπάσεις και μερικά αυγά" και δεν τους ενδιαφέρει ποιόν θα ισοπεδόσουν στο πέρασμά τους...

Τέλος, τα κάστρα μπορούν να πέσουν με πολύμηνη πολιορκία ή μπορούν να πέσουν με προδοσία εκ των έσω γιατί για κάποιο λόγο, κάποτε θα ανοίξουν οι πύλες του κάστρου... Wink

pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 2:30 pm

Mantis ευχαριστώ για το σχολιασμό και δεν υπάρχει ζήτημα ώστε να ανοίξουμε ένα ειδικό θέμα.

Όντως ότι λέω προέρχεται από το περιβάλλον μέσα από το οποίο γνωρίζω τον αποκρυφισμό και όντως υπάρχει προστασία.
Οι Νόμοι αδιαφορούν για τις ψευδαισθήσεις των ανθρώπων και μπορεί όποιος θέλει να φαντασιωθεί ότι θέλει.

Την καλησπέρα μου και καλή συνέχεια στο θέμα.
Very Happy
The Dot
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 3:36 pm

(Τι ειναι η σκεπτομορφη;;; )
Χμ.
Νηστεια, προσευχη, "εξαγνισμος" (βαπτιση μου θυμιζει αυτο) ΚΑΙ εξομολογηση! Πολυ "δεξι" μου ακουγεται για "αριστερη" μεθοδολογια.

Δηλαδη, γιατι να εισαι καθαρος στη σχεση σου με ακαθαρτα πλασματα; (Η γιατι να επικαλεισαι το τετραγραμματον; )

Τελικα, στο δυτικο εσωτερισμο, το καλο ειναι πανω απο το κακο, ετσι οπως μας διδασκουν οι παπαδες; Η μηπως το καλο και το κακο ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος (και ενυπαρχουν το ενα μεσα στο αλλο) οπως διδασκουν και οι ανατολικοι;

Γιατι αν το καλο ειναι πανω απο το κακο, δεν εχω κανενα λογο (προσωπικα μιλαω παντα) να κανω κατι για το κακο. Αλλωστε στη φαση που ειμαι τωρα μου αρκουν τα εργαλεια που εχω για να παρω αυτα που θελω.

Αν ομως το κακο και το καλο ειναι "ισαξια" (και καπως ετσι το βλεπω), αλλαζουν τα πραγματα.

Μαλλον το τραβηξα πολυ, αλλα αυτη ηταν η σκεψη μου.

Υ.Γ. (το postαρω εδω καλυτερα Twisted Evil ) Στο παμπαλαιο Liber Juratus αναφερει :

First he that shall work must be very penitent and truly confessed of all his sins. He must utterly forbear the company of women and all their enticements, insomuch that he may not look upon them. For as Solomon says, "It is better to abide with a bear or a lion in their den than to be in a house with a wicked woman."

Ειναι κακες απο τη φυση τους η ειναι κακες επειδη δημιουργουν παθη στον ανδρα; (Κακες παντως ειναι σιγουρα! Twisted Evil )
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 22, 2010 10:00 pm

Μεγάλες συζητήσεις άνοιξες Dotάκο...

Σου έρχεται ο Gothic σε λίγο και "απειλεί" ότι θα γράψει ολόκληρο σεντόνι...Twisted Evil

Παράθεση :
(Τι ειναι η σκεπτομορφη;;; )

Απαπαπαπαπαπα... ολόκληρο βιβλίο μπορώ να γράψω σαν απάντηση εδώ... δεν θα σε αφήσω όμως, αύριο θα λάβεις απάντηση... Wink

Παράθεση :
Η μηπως το καλο και το κακο ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος (και ενυπαρχουν το ενα μεσα στο αλλο)

Αυτή είναι και η δική μου άποψη.
Πιστεύω ότι για να είναι σε απόλυτη ισορροπία ο άνθρωπος πρέπει να ισορροπήσει το καλό και το κακό μέσα του. Έτσι θα αξιοποιήσει όλες τις δυνατότητες που του έχουν δωθεί.

ps:... μεταξύ μας βλέπω πολύ χαλαρό τον Γότθο και μάλλον περισσότερο γαβγίζει παρά δαγκώνει όταν λέει ότι θα σου γράψει ολόκληρο σεντόνι... Wink Very Happy

The Dot
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Σαβ Ιαν 23, 2010 2:07 am

Ενταξει, βολευομαι και με μια ζακετουλα, αλλα τιποτα δεν ειναι σαν την ηδονη μιας καλης δαγκωματιας!
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Κυρ Ιαν 24, 2010 5:57 pm

Επειδή δεν σε βλέπω να δαγκώνεις γερά από τον Gothic σύντομα, είπα να σου δώσω μια μπουκίτσα...Very Happy

Αγαπητέ The Dot, ρώτησες τι είναι οι Σκεπτομορφές...

Οι σκεπτομορφές είναι πνευματικά, νοητικά δημιουργήματα... όλοι μας έχουμε την αναγκαία δύναμη για να πλάσουμε και να εκπέμπουμε σκεπτομορφές.

Δημιουργούνται, από τα πάθη μας, τα συναισθήματά μας, τις έντονες σκέψεις μας, τις επιθυμίες μας σε συνδυασμό με τη δύναμη του μυαλού μας.

Μπορεί να είναι ατομικά δημιουργήματα όπως π.χ. μια οντότητα που προστατεύει ένα παιδί και έχει δημιουργηθεί από τη μητέρα του παιδιού για αυτό το σκοπό. Ή μπορεί να είναι συλλογικά δημιουργήματα όπως (κάποιοι πιστεύουν ότι είναι) ο Διάβολος.

Η σκεπτομορφή δεν μένει για πάντα προσκολλημένη στο δημιουργό της, τρέφεται από αυτόν και κάποια στιγμή αποκτά δική της υπόσταση.

Οι αρνητικές σκέψεις/επιθυμίες δημιουργούν αρνητικές σκεπτομορφές.
Αν π.χ. θέλω να κάνω κακό σε κάποιον μπορώ να δημιουργήσω μια σκεπτομορφή και να του τη στείλω... να δημιουργήσω κάτι που γνωρίζω ότι φοβάται και να το φορτίσω με όλα τα συναισθήματα που έχω απέναντι σε αυτό το άτομο.
Αν μισώ κάποιον και ξέρω ότι ο μεγαλύτερος φόβος του είναι τα άγρια σκυλιά, θα δημιουργήσω ένα άγριο σκυλί και θα το στείλω να τον καταδιώκει.
Ως δημιουργός του γνωρίζω ότι είναι μια σκεπτομορφή αλλά το άτομο που θέλω να βλάψω δεν μπορεί να το ξέρει, άρα θεωρεί ότι είναι αληθινό. Δεν ξέρει με ποιό τρόπο να απαλλαχθεί από αυτό.
Ακόμα κι αν ζητήσει βοήθεια από άλλους, αυτοί δεν μπορούν να το δουν... στην καλύτερη περίπτωση θα θεωρήσουν ότι έπαθε νευρικό κλονισμό και στη χειρότερη ότι τρελάθηκε και θα φροντίσουν να νοσηλευτεί.
Ασφαλώς, μια σκεπτομορφή μπορείς να την χρησιμοποιείς όσο, όποτε και όπου θέλεις.
Βέβαια, όσο περισσότερο τη χρησιμοποιείς τόσο περισσότερο την εδραιώνεις και τη θρέφεις με αποτέλεσμα να ισχυροποιηθεί και να ανεξαρτητοποιηθεί, να γίνει αυτόνομη οντότητα.

Κατά την άποψη μου, οι σκεπτομορφές πρέπει να δημιουργούνται και να χρησιμοποιούνται ως εργαλεία ή καθόλου, ακόμα και αυτές που είναι θετικά φορτισμένες.
Οι δικές μου καλές προθέσεις για κάποιον άλλο μπορεί να είναι κακές... Wink

Εξίσου σημαντικό -για να μην πω σημαντικότερο- με τη δημιουργία μιας σκεπτομορφής, είναι η απορρόφηση (αν είναι δική σου), ή η καταστροφή της (αν είναι κάποιου άλλου ή αν έχει γίνει αυτόνομη οντότητα).

Επειδή, θεωρώ ότι ο συνειδητός τρόπος δημιουργίας είναι "όπλο μαζικής καταστροφής" στα χέρια αδαών, όπως και κάθε τελετουργικό, μαγική πράξη και spell, δεν θα ανεβάσω κάποιο τρόπο δημιουργίας σκεπτομορφών.

Όμως, πιστεύω ότι ο τρόπος καταστροφής (δεν μιλάμε για απορρόφηση γιατί πρέπει να έχεις πολλή μεγάλη εμπειρία για να το καταφέρεις χωρίς να κάνεις κακό στον εαυτό σου) είναι μια πληροφορία που πρέπει να την έχουν όλοι.

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι για να καταστρέψεις μια αρνητική σκεπτομορφή πρέπει να ανακαλύψεις τον βαθύτερο φόβο σου, να τον αποδεχτείς και να τον εξαλείψεις από μέσα σου. Με αυτό τον τρόπο η σκεπτομορφή χάνει τη δύναμη που αντλεί από το φόβο σου.
Αν σταματήσεις να δίνεις σημασία σε μια σκεπτομορφή, αν δεν μπορεί να σε επηρεάσει με κάποιο τρόπο, αν δεν πιστεύεις σε αυτή, τότε χάνει τη δύναμη της και παύει να υπάρχει για εσένα.

Άλλοι λένε, ότι αν τιθασεύσεις τον τρόμο που σου προκαλεί και της ζητήσεις να εξαφανιστεί, θα γίνει.

Λέγεται, επίσης, ότι με τη δημιουργία θετικών σκεπτομορφών κατασκευάζουμε ένα "οπλοστάσιο" με το οποίο μπορούμε να αμυνθούμε και να διώξουμε τις αρνητικές σκεπτομορφές.

Η Dion Fortune, στο βιβλίο της "Ψυχική Αυτοάμυνα", κεφ. ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΜΥΝΑΣ ΙΙΙ, σελ. 259, αναφέρει:
"Όταν αντιμετωπίζετε μια σκεπτομορφή, πάντα να έχετε υπόψη σας ότι είναι προϊόν της φαντασίας και υπό καμία έννοια δεν είναι αυθύπαρκτη. Ό,τι δημιουργεί η φαντασία μπορεί και να το διαλύσει επίσης. Αν κάποιος δημιούργησε μια σκεπτομορφή μέσω νοερής απεικόνισης, μπορείτε με τον ίδιο τρόπο να την εξαφανίσετε αν δείτε νοερά πως σκορπίζεται σε χίλια κομμάτια, εξαφανίζεται μέσα σε φλόγες ή διαλύεται από νερό και απορροφάται από το χώμα. Κάθε δημιούργημα της φαντασίας μπορεί να περάσει στην ανυπαρξία πάλι με τη βοήθεια της φαντασίας."

Gothic
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Δευ Ιαν 25, 2010 3:13 am

Γεια σου The DotSmile

Παράθεση :
Πολυ "δεξι" μου ακουγεται για "αριστερη" μεθοδολογια.

Καλά...ποιός είπε ότι εδώ είμαστε της αριστερής Ατραπού; Shocked
Όλα θα συζητηθούν βέβαια αλλά ορθώς παρατήρησες.

Παράθεση :
Δηλαδη, γιατι να εισαι καθαρος στη σχεση σου με ακαθαρτα πλασματα;

Διότι αλλιώς δεν έχεις την προστασία των αγγελικών και Θείων ονομάτων που επικαλείσαι για προστασία.
Για να ελέγξεις και υποχρεώσεις κάποιον, πρέπει να είσαι λίγο πιο πάνω από αυτόν ε; Smile

Παράθεση :
Τελικα, στο δυτικο εσωτερισμο, το καλο ειναι πανω απο το κακο, ετσι οπως μας διδασκουν οι παπαδες; Η μηπως το καλο και το κακο ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος (και ενυπαρχουν το ενα μεσα στο αλλο) οπως διδασκουν και οι ανατολικοι;

Γιατι αν το καλο ειναι πανω απο το κακο, δεν εχω κανενα λογο (προσωπικα μιλαω παντα) να κανω κατι για το κακο. Αλλωστε στη φαση που ειμαι τωρα μου αρκουν τα εργαλεια που εχω για να παρω αυτα που θελω.

Εδώ πραγματικά δεν θα σου απαντήσω τίποτε φίλε,...μεγάλη κουβέντα που ΠΡΕΠΕΙ να αναπτύξουμε κάποια στιγμή.
Το τι είναι καλό και κακό ή αν τελικά υπάρχει καλό και κακό είναι ερώτημα που έχει απασχολήσει τους πάντες.
Αν πω την άποψή μου εδώ θα μπερδέψω πολύ τα πράγματα.
Μεγάλο ερώτημα πάντως.

Για να δώσω μια μικρή άποψη όμως, ναι, ,μπορείς να επικαλεστείς το..."κακό" και να το υποχρεώσεις για κάτι ..."καλό".
Βέβαια, η αλήθεια είναι, ότι τις περισσότερες φορές, οι επικλήσεις δαιμόνων γίνονται για ιδιοτελείς σκοπούς.

Παράθεση :
Ειναι κακες απο τη φυση τους η ειναι κακες επειδη δημιουργουν παθη στον ανδρα;

Βασικά δεν είναι καθόλου κακές...εγώ τις αγαπώ ιδιαίτερα και πάνω από όλες ΜΙΑ Very Happy

Ο άντρας είναι το θετικό, ενεργητικό, δημιουργικό, η δράση....το ΓΙΟΝΤ.
Η γυναίκα το αρνητικό (όχι κακό), παθητικό, η επιθυμία,...το ΧΕ ΒΑΒ ΧΕ
ΚΑΙ τα δύο μαζί δημιουργούν.
Τα δύο αντίθετα, που δημιουργούν τη διαφορα δυναμικού, απαραίτητη για την "εκδήλωση".
Αυτό ισχύει σε όλα τα "πεδία" !
Στα κατώτερα "πεδία" λοιπόν ο τελετουργός πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ισορροπημένος, διότι κατώτερες επιθυμίες μπορεί να καταστρέψουν τον ίδιο και το έργο του τη συγκεκριμένη στιγμή.

Αγαπητοί μου, όπως είπα και σε άλλο ποστ, πάρτε το απλά: Προετοιμασία απαιτείται και από τους αθλητές, καθώς και αποχή από τροφές και σεξ όταν έρχονται αγώνες. Γιατί; Είναι ο ίδιος λόγος.

Βέβαια καταλαβαίνω πώς το ρωτάς φίλε The Dot, γι αυτό να πω ότι ανάλογες προετοιμασίες απαιτούνται ΚΑΙ από τις γυναίκες προ της τελετουργίας.
Ελπίζω όλοι να δεχόμαστε ότι Μάγοι δεν γίνονται μόνον άντρες. Smile
Απλά οι δύο αυτές φύσεις λειτουργούν διαφορετικά.
Για την Wicca και την Golden Dawn, (αλλά και για άλλους), θεωρείτε ο κύκλος ή coven ή ναός, ελλειπής αν δεν υπάρχουν ΚΑΙ τα δύο φύλα μέσα.
The Dot
Νεόφυτος
Νεόφυτος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Παρ Ιαν 29, 2010 1:00 pm

Καλημερα σας!

1ον Δεν εχω τιποτα με τις γυναικες. Εχω βρει (ή απλα θελω να το πιστευω) το αλλο μου μισο. Και δεν το θετω ετσι τυχαια. Απλα μου κανει εντυπωση η απουσια της γυναικας απο ανωτερες πνευματικες θεσεις κατα την αρχαιοτητα (οχι στην Ελλαδα βεβαια) και κατα τους πρωτους (προ)χριστιανικους χρονους, απο τους οποιους αντλειται η βαση για ολα τα μετεπειτα δυτικα πνευματικα συστηματα. Μου εκανε εντυπωση το Juratus απλα γιατι κατα τον 14ο αιωνα (που χρονολογειται το παλαιοτερο σοζωμενο χειρογραφο) ηταν πιο πιστευτο να πεις μαγισσα μια γυναικα (με γατα) παρα εναν αντρα και το βιβλιο "μιλαει" σε εναν αντρα μαγο. Για τα μοντερνα ταγματα φυσικα ειναι λογικοτατο να εχεις μεσα γυναικες. Αν και οχι για ολα.

2ον Δεν ειπα ποτε εγω οτι ειστε αριστεροι. Αυτο φαινεται ευκολα αν ριξει μια ματια καποιος σ'αυτο το forum και μετα μπει και στους Laveyδες. Οι τυποι ειναι πραγματικα... Αλλα τι ειναι δεξι και τι αριστερο; Δεν εχει σχεση νομιζω με το καλο ή το κακο. Υπαρχουν πολλοι δεξιοι (παπαδες π.χ.) που ειναι δολοφονοι. Αλλα ας μη γελιομαστε. Ο σολομοντας ειναι αριστερος. Ειναι η φυση της γνωσης που ειναι αριστερη. Δεν ξερω, περιεργος διαχωρισμος (που εγινε απο αριστερους). Οι δεξιοι δεν παραδεχονται οτι υπαρχει αριστερος δρομος. Δεν ειναι δρομος για αυτους.

3ον Εχω κολλησει με τις σκεπτομορφες. Υπαρχουν ισως αναλογιες με ψυχικα νοσηματα οπως οι ψυχωσεις. Ποσο γρηγορα συμβαινει αυτο (μεταδιδεται); Και ποσο γρηγορα φευγει; Πρεπει να σταματησεις να την ταϊζεις, να μη της δινεις δυναμη για να φυγει; Μου αρεσε κι ο τροπος της Fortune, να την δεις να διαλυεται σε χιλια κομματια (κατι μου θυμιζει αυτο, κατι ανατολικο μαλλον). Περιμενω παντως περισσοτερα, σε ενα αλλο θεμα ισως. (Καλα δαγκωσε κι ο Γοτθος αλλα εγω με την μπουκιτσα κολλησα!)
Mantis
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)   Κυρ Ιαν 31, 2010 9:31 pm

Καλησπέρα μας!

The Dot έγραψε:

Απλα μου κανει εντυπωση η απουσια της γυναικας απο ανωτερες πνευματικες θεσεις κατα την αρχαιοτητα (οχι στην Ελλαδα βεβαια) και κατα τους πρωτους (προ)χριστιανικους χρονους, απο τους οποιους αντλειται η βαση για ολα τα μετεπειτα δυτικα πνευματικα συστηματα. Μου εκανε εντυπωση το Juratus απλα γιατι κατα τον 14ο αιωνα (που χρονολογειται το παλαιοτερο σοζωμενο χειρογραφο) ηταν πιο πιστευτο να πεις μαγισσα μια γυναικα (με γατα) παρα εναν αντρα και το βιβλιο "μιλαει" σε εναν αντρα μαγο. Για τα μοντερνα ταγματα φυσικα ειναι λογικοτατο να εχεις μεσα γυναικες. Αν και οχι για ολα.

Αν, καλέ μου Dot, σκεφτούμε ποιά ήταν η θέση της γυναίκας μέχρι και το 1900, είναι λογικό να μην υπάρχουν γυναίκες σε οποιαδήποτε ανώτερη θέση και όχι μόνο στον αποκρυφισμό.
Η γυναίκα ήταν πρώτα κτήμα του πατέρα της και μετά του άντρα της. Δεν είχε ιδιοκτησία, όχι μόνο υλικών αγαθών, αλλά και του ίδιου της του εαυτού.
Αν χρειαζόταν να έχει άποψη για κάποιο θέμα ήταν αναγκασμένη να υιοθετήσει την άποψη του πατέρα ή του άντρα της. Η δική της άποψη δεν ήταν σεβαστή, ούτε αναγκαία εκτός κι αν ήταν σύμφωνη με των ανδρών που κυβερνούσαν τη ζωή της.
Για τον πατέρα της ήταν αντικείμενο και για τον άντρα της ήταν ένα ζώο που έπρεπε να είναι υπάκουο, υποταγμένο, σιωπηλό και πάντα πρόθυμο να ικανοποιήσει τον αφέντη του.
Αν μια γυναίκα δεν ήταν όλα τα παραπάνω τότε ήταν ανεπιθύμητο στοιχείο και αν είχε εσωτερικές αναζητήσεις ή είχε πρακτικές γνώσεις βοτανοθεραπείας, ήταν μάγισσα και ξέρουμε τι έκαναν στις μάγισσες τότε... Wink

Για περισσότες πληροφορίες: Malleus Maleficarum

Παράθεση :
Οι δεξιοι δεν παραδεχονται οτι υπαρχει αριστερος δρομος. Δεν ειναι δρομος για αυτους.

Δεν ξέρω τι κάνουν οι πολλοί δεξιοί, αλλά όσους ξέρω προσωπικά παραδέχονται ότι υπάρχει αριστερός δρόμος. Το ιδιο λέω και εγώ, υπάρχει αριστερός δρόμος. Δεν είναι ο σωστός δρόμος για εμένα, αλλά υπάρχει.

Τώρα το να χωριστούμε σε πλεύρες είναι παιδικό.
Το κακό υπάρχει και στο δεξί και στο αριστερό μονοπάτι.
Είναι οι προθέσεις που έχουμε και επίσης, είναι η διορατικότητα που έχουμε ή η έλλειψη αυτής.

Παράθεση :
Υπαρχουν ισως αναλογιες με ψυχικα νοσηματα οπως οι ψυχωσεις. Ποσο γρηγορα συμβαινει αυτο (μεταδιδεται); Και ποσο γρηγορα φευγει; Πρεπει να σταματησεις να την ταϊζεις, να μη της δινεις δυναμη για να φυγει; Μου αρεσε κι ο τροπος της Fortune, να την δεις να διαλυεται σε χιλια κομματια (κατι μου θυμιζει αυτο, κατι ανατολικο μαλλον).

Ουσιαστικά οι σκεπτομορφές αυτό προκαλούν σε έναν υγιή άνθρωπο. Σε ένα άνθρωπο με π.χ. καρδιακό νόσημα, θα προκαλέσει έμφραγμα...

Δεν μεταδίδεται σαν τα νοσήματα, αν το έχεις εσύ και σε βασανίζει δεν πρόκειται να το κολλήσεις και σε εμένα. Very Happy
Τώρα, αν ο δημιουργός της σκεπτομορφής είναι αρκετά να δυνατός σε αυτό που κάνει μπορεί να τη σχηματίσει γρήγορα. Ο χρόνος πάει ανάλογα με τις ικανότητες του δημιουργού.

Αν το "θύμα" καταφέρει να την καταστρέψει, γίνεται αμέσως.

Θεωρώ ότι ο τρόπος που προτείνει η Fortune είναι καλύτερος γιατί είναι και δοκιμασμένος (από την ίδια).

Ψυχεδελικη Μαγεια ; (Ο Δρομος του Σαμανου)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Εργασίες :: Βασικές αρχές-
Μετάβαση σε: