LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε...   Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε... I_icon_minitimeΤρι Μάης 18, 2010 11:30 am

ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ........


Κι όμως ανθίζει !

Στο βουνό υπάρχουν ακόμα ίχνη από χιόνια όμως οι αμυγδαλιές ανθίζουν. Αυτό γίνεται και τώρα που, μολονότι ένας ιδιότυπος χειμώνας φαίνεται να απλώνεται στην Ελλάδα, οι αμυγδαλιές της εσωτερικής μας επίγνωσης , δηλαδή της πνευματικής μας διάστασης είναι σταθερά ανθισμένες.
Το Φως Ορκίστηκε να μην Παραδοθεί

Η μεγαλύτερη πρόκληση αυτών των ημερών είναι να αντισταθούμε στο φόβο, στην απαισιοδοξία και την ταύτιση με τον υλικό κόσμο. Από κάθε πλευρά θα ερεθίζεται η προσοχή μας να στραφεί στην «έλλειψη», την ένδεια , την απώλεια, τη φτώχεια.
Όμως, όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με την εσωτερική διάσταση της ύπαρξής μας, καθένας που στρέφει το νου του στην ανησυχία ενισχύει τη μεγάλη συλλογική σκεπτομορφή της ανασφάλειας , της αποθάρρυνσης και του φόβου για το αύριο.
Αυτό σημαίνει ότι στο επίπεδο του συλλογικού υποσυνειδήτου, όπου είμαστε όλοι συνδεδεμένοι, θα αυξάνεται το άγχος και η δυσαρέσκεια. Όμως μπορούμε να παρέμβουμε.

Ας θυμηθούμε πως ότι κι αν συμβαίνει στα οικονομικά της χώρας ή τα δικά μας, την αθάνατη ψυχή μας δεν μπορεί κανείς να μας την πάρει. Επιπλέον αντί να αφήνουμε το νου μας να πανικοβάλλεται παρακολουθώντας με τις ώρες τις κραυγές των ειδήσεων και συμμετέχοντας σε συζητήσεις που αυξάνουν το φόβο και την απαισιοδοξία ας στρέψουμε επιλεκτικά την προσοχή μας στα θετικά της ζωής μας.

Σε εκείνους που μας συνδέουν σχέσεις αγάπης, στην άνοιξη που σκάει εδώ κι εκεί ,στην ικανότητά μας να νιώθουμε χαρά, στο εσωτερικό μας κέντρο γαλήνης και ισορροπίας, στη σχέση μας με την Πηγή των πάντων. Είμαστε πολύ περισσότερα από ένα υλικό σώμα κι αυτό δεν το αλλάζει τίποτα.

Το κατώτερο εγώ θα προσπαθεί να μάς πείσει πως έχουμε ένα σωρό λόγους για να είμαστε απαισιόδοξοι, απογοητευμένοι, προδομένοι , οργισμένοι και ανήσυχοι. Όμως έχουμε πολύ περισσότερους λόγους για να νιώθουμε ευλογημένοι αν θυμηθούμε όλα αυτά που αληθινά έχουν αξία στη ζωή μας.

Ας μην αφήσουμε την οθόνη του νου μας να γεμίσει με το σκοτάδι που με κάθε τρόπο μάς πολιορκεί επειδή - όπως έγραψε ο Νίκος Καζαντζάκης- Το Φως ορκίστηκε να μην παραδοθεί.

Ας Αντισταθούμε

Κάθε φορά που αρνιέται η σκέψη μας να στραφεί προς το σκοτάδι έχουμε κάνει ένα δώρο στον εαυτό μας και ταυτόχρονα σε όλη την ανθρωπότητα ενισχύοντας το «σήμα του φωτός».

Ό,τι κι αν συμβεί λοιπόν στην τσέπη, στη σύνταξή μας, στο πορτοφόλι ή στην καθημερινότητα αυτού του κόσμου ας αντισταθούμε στο να προσφέρουμε και το νου μας στη χειραγώγηση του φόβου.

Κάθε φορά που θα έρχεται με τις προκλήσεις του να δοκιμάσει τις αντιστάσεις και τις αντοχές μας ας θυμηθούμε ΠΟΙΟΙ αληθινά Είμαστε κι ας συνειδητοποιήσουμε πως έχουμε δει κι άλλες φορές τα δέντρα να χάνουν τα φύλλα τους και ύστερα να φουντώνουν και πάλι. Ο σοφός είναι αυτός που ξέρει να ατενίζει γαλήνια την εναλλαγή των εποχών γνωρίζοντας πως «κι αυτό θα περάσει».
Ή όπως έγραψε ο ποιητής Νικηφόρος Βρεττάκος,

«Να μαλώσεις τον άνεμο.
Να μαλώσεις τη νύχτα.
Εγώ, να τους πεις,
Δεν είμαι ένα τυχαίο περιστατικό,
για να τους παραδοθώ»




Το παραπάνω κείμενο το έλαβα στο ηλεκτρονικό ταχυδρομίο μου πριν από καιρό... δυστυχώς δεν προλαβαίνω να δω ότι λαμβάνω όταν το λαμβάνω...
Ίσως να φαίνεται πολύ γλυκερό και ονειρικό, αλλά δεν σημαίνει ότι το μήνυμά του δεν είναι σωστό.
Δεν πρέπει να τυφλωνόμαστε από τα προβλήματα και τις δύσκολες καταστάσεις που μας περιβάλλουν.
Δεν είμαστε τα υλικά μας αγαθά ή το lifestile που θέλει η μόδα να μας επιβάλει. Ο υλικός φορέας μας θα γεράσει και κάποια στιγμή θα σταματήσει να λειτουργεί, δεν θα σταματήσουν τη φθορά του τα υλικά αγαθά ή ο μουράτος τρόπος που ζούμε, ούτε θα μας ανυψώσουν όλα αυτά.
Η ανύψωση επέρχεται με την καλλιέργεια του εσωτερικού μας κόσμου και του πνεύματός μας.

Μου αρέσουν τα ωραία πράγματα και θέλω να ζω με άνεση και στύλ, αλλά δεν βάζω την ύλη πάνω από το πνεύμα. Ζω σε αυτή την χώρα και δεν θα ήθελα να ζω πουθενά αλλού, είναι ευλογημένη απ' όλες τις πλευρές και είμαι και εγώ ευλογημένη που γεννήθηκα εδώ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν με ανησυχούν και προβληματίζουν οι καταστάσεις που βιώνουμε.
Όμως, δεν μπορώ και δεν δέχομαι να ζω κάτω από τη σκιά της απαισιοδοξίας όταν στον Ελληνικό ουρανό λάμπει ο ήλιος.
Δεν μπορώ και δεν δέχομαι να ζω στη μαυρίλα όταν το φως αντανακλά στη θάλασσα, στα φύλλα, στα μάρμαρα, στα μάτια μας.
Δεν μπορώ και δεν δέχομαι να ζω με μια θηλιά στο λαιμό μου όταν όλη η ιστορία της Ελλάδας κραυγάζει Ελευθερία.

Έχουμε περάσει και στο πάρελθον δύσκολους καιρούς και επιβιώσαμε... έτσι και τώρα, θα παλέψουμε, θα ξεπεράσουμε τα προβλήματά μας, θα επιβιώσουμε και αν δεν χάσουμε τους εαυτούς μας θα ανθίσουμε ξανά και περισσότερο από πριν γιατί πλέον θα έχουμε θέσει σωστά τις προτεραιότητές μας και θα έχουμε αποβάλλει όλα αυτά που μας έχουν επιβληθεί ως "σωστός τρόπος ζωής και σκέψης".

Δεν αδιαφορώ, αλλά και δεν υποτάσσομαι.
Κοιτώ μέσα μου και μπροστά μου, δεν επιτρέπω να με τυφλώνουν με απαισιόδοξους καταστροφολογικούς τίτλους.
Ζω, δεν φυτοζωώ.
Απλώνω τις ρίζες μου, δυναμώνω και ανθίζω, δεν μαραίνομαι.
Ακούω, αλλά δεν αφήνω τις κραυγές υστερίας να με ξεκουφαίνουν.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΛΙ
Μύστης * LUX *
ΚΑΛΙ


Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Τόπος : Σεληνη

Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε...   Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε... I_icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 4:58 pm

cheers cheers cheers cheers cheers
πραγματικα τελεια αναφορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κάτι που αξίζει να σκεφτούμε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Εργασία και...ΧΑΡΑ :: Σιγομουρμουρίζοντας όλη μέρα-
Μετάβαση σε: