LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Charmed
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2011
Ηλικία : 30

Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;   Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; I_icon_minitimeΚυρ Αυγ 14, 2011 2:23 am

Γεια σας! Very Happy

Είμαι 17 και η μαγεία πάντοτε μου κινούσε το ενδιαφέρον. Είχα ψάξει και παλιότερα, αλλά δεν είχα χρόνο και δεν πίστευα κιόλας τόσο πολύ ότι με ένα συγκεκριμενο χρώμα κεριού και ένα ξόρκι μπορείς πραγματικά να αλλάξεις κάτι. Θεωρώ, βέβαια ότι η δύναμη του ανθρώπου είναι τεράστια και το υποσυνείδητο πρέπει κάπως να ξεκλειδωθεί οπότε εκλάμβανα όλες τις τελετές και τα ξόρκια ως ένα κλειδί. Δεν ξέρω αν μπορώ να πιστέψω σε πνεύματα, όμως γενικά μου συμβαίνουν κάπου-κάπου αλλόκοτα πράγματα.
Πάντοτε είχα τη δυνατότητα να καταλαβαίνω τα πάντα από άτομα με τα οποία είχα συνδεθεί (π.χ. γονείς, να λέω ταυτόχρονα με τους φίλους μου το ίδιο πράγμα 10.000 φορές τη μέρα σε σημείο τη μια να τους αφήνω εγώ να το πουν και την άλλη να με αφήνουν αυτοί.. κλπ), αλλά περίπου 3 χρόνια πριν ξεκίνησαν να μου έρχονται πολλές σκηνές λίγο πριν συμβούν (παίζονται στο μυαλό μου 1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορα, αλλά δεν προλαβαίνω να αντιδράσω γιατί συνεχίζεται η σκηνή μπροστά μου κι εγώ "διαβάζω" όντας συνέχεια μονάχα ένα δευτερόλπετο πιο μπροστά απο την κανονική) και κυρίως όταν είναι πιο έντονες (2 ήταν μικρόατυχηματα και δεν ήξερα τα άτομα). Μια άλλη φορά πήγα να κοιμηθώ και με είδα απο πάνω, πετάχτηκα, μετά ξανακοιμήθηκα και με "τράβηξε" μέσα το μαξιλάρι και ξαναπετάχτηκα. Φοβόμουν να κοιμήθω για πολλή ώρα και το έπαθα και τις επόμενες 2 μέρες. Μια άλλη φορά προσπαθούσα να με κρατήσω ξύπνιο γιατί είχα διάβασμα και απλώς έκλεισα τα φώτα για να χαλαρώσω λίγο και άρχισαν να μου έρχονται παραξενες εικόνες και συγκράτησα μόνο ένα γραμμένο όνομα που το έψαξα στο ίντερνετ και με έβγαλε νομίζω σε κάτι γαλλικό ή κάτι τέτοιο.
Και το πιο παράξενο... Με ακολουθούσαν για περίπου 1 χρόνο 2 μάτια (κάποιες φορές μόνο ένα) και δεν ήξερα αν αυτό ήταν κακό ή καλό... Δεν είχα καλέσει κανένα πνεύμα όταν είχα ψάξει για μαγεία. Μόνο την ενέργειά μου προσπαθούσα να ελέγξω.. αλλά εμφανίστηκαν. Τα καταλάβαινα μόνο το βράδυ όταν έκλεινα τα μάτια μου, αλλά ήταν τρομακτικό.. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να μην ξέρω αν υπάρχουν τα πνεύματα αλλά τα φοβάμαι. Πάντως, μια μέρα προσπάθησα να ρωτήσω τι κάνουν, αλλά φοβήθηκα (πάλι!) και τελικά τους ζήτησα πολύ έντονα να φύγουν. Πραγματικά σήμερα τα θυμήθηκα.. Ενώ δεν έβρισκα ησυχία, απο εκείνη τη μέρα ως δια μαγείας τα είχα ξεχάσει..
Τελικά, εσείς από όλα αυτά καταλαβαίνετε κάτι; Πρέπει να κάνω κάτι για αυτά; Αν βοηθάει, η μάνα μου έχει συμβολικά όνειρα που μόνο αυτή ερμηνεύει και της έχουν δείξει όλους τους θανάτους στην οικογένειά της πριν γίνουν. Και τέλος, κάτι παθαίνουμε και οι δύο με πανσέληνο και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε...
Συγγνώμη που σας κούρασα. Ελπίζω να μην είναι αηδίες αυτά που σας είπα. Προσπάθησα να είμαι λεπτομερής για να με βοηθήσετε, αν μπορείτε, όσο γίνεται καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;   Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; I_icon_minitimeΤρι Αυγ 16, 2011 7:53 pm

Καλωσήλθες Charmed και επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που διαβάζω ένα τόσο καλογραμμένο μήνυμα, σε πολύ καλή ελληνική και με τόσο κατανοητή διατύπωση. Αυτό δείχνει άνθρωπο καλλιεργημένο και με ώριμη συγκροτημένη σκέψη. Το ότι μάλιστα είσαι 17 ετών με εκπλήσει και είσαι παράδειγμα προς μίμηση.

Αυτά για ξεκίνημα Smile Τώρα...

Αρχίζοντας με τον τίτλο του θέματός σου, θα σου απαντήσω ότι η Μαγεία έχει να κάνει με τον καθένα. Λέγοντας τη λέξη Μαγεία, στους περισσότερους έρχονται στο μυαλό κακάσχημες γριές, που κάνουν ξόρκια με σαπούνια, καρφιά και τρίχες. Ίσως και μία δόση Harry Potter.
Να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν ότι η Μαγεία έχει να κάνει με τις δυνάμεις που διέπουν το Σύμπαν και πώς αυτές μπορούν να τεθούν υπό έλεγχο είτε προς όφελος της ανθρωπότητος είτε για το ατομικό μας συμφέρον. Βέβαια, αυτές οι δύο κατευθύνσεις είναι διαφορετικές αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Με αυτή την έννοια λοιπόν μας αφορά και μας επηρεάζει όλους.

Το ότι έχεις παρατηρήσει κάποια πράγματα καιρό τώρα στον εαυτό σου σημαίνει ότι είσαι ένα άτομο πιο ευαίσθητοποιημένο από κάποια άλλα. Συμβαίνει συχνά αυτό, όπως ακριβώς συμβαίνει κάποιοι να έχουν κάποια ταλέντα και κάποιοι άλλοι κάποια άλλα.

Η εμπειρία που είχες με το να βλέπεις το εαυτό σου "απ' έξω", δεν είναι τίποτε άλλο από μία αστρική προβολή όπως λέγεται και δεν έχει τίποτε το ανησυχιτικό. Συμβαίνει πάρα πολλές φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου να "βγαίνουμε" και να ταξιδεύουμε και κατόπιν να "επιστρέφουμε". Μόνο που δεν γίνεται συνειδητά διότι κατά τη διάρκεια του ύπνου, αναλαμβάνει δουλειά το υποσυνείδητο και τις πιο πολλές φορές όταν ξυπνάμε, πολύ λίγα θυμόμαστε ή τίποτε. Υπάρχουν βέβαια ασκήσεις ώστε να αυξήσουμε αυτές τις μνήμες, όπως επίσης - και εδώ είναι το σημαντικό - υπάρχουν ασκήσεις ώστε αυτή η αστρική προβολή που είπαμε, να γίνει και όταν είμαστε ξύπνιοι. Πολύ ασχολούνται χρόνια να το επιτύχουν και το ότι σε εσένα συνέβει άκοπα, σημαίνει ότι πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου προικισμένο Smile
Η αίσθηση της επιστροφής στο σώμα είναι όπως ακριβώς την περιέγραψες, σα να "χτυπάς" κάτω με φόρα και μία αίσθηση βουλιάγματος. Αυτό έγινε διότι ξαφνιάστηκες ή και τρόμαξες. Μπορεί να γίνει πολύ ομαλή η επαναφορά με άσκηση και κυρίως αν δεν φοβηθούμε, διότι δεν υπάρχει στην ουσία κανένας φόβος.

Τώρα όσον αφορά αυτά τα "μάτια" που ανέφερες, από ό,τι καταλαβαίνω έχουν αρχίσει να ξυπνάνε μερικά ταλέντα σε εσένα και να αντιλαμβάνεσαι πράγματα που οι περισσότεροι δεν μπορούν διότι δεν ασχολήθηκαν ποτέ ή δεν τα πιστεύουν.
Πάλι θα πω να μη φοβάσαι τίποτε μιας και δεν έχεις επιχειρήσει καμμία πρακτική αλλά συμβαίνει φυσικά σε εσένα. Απλά θα σου πρότεινα να αρχίσεις να προσπαθείς να αποκτήσεις έλεγχο πάνω σε αυτά σου τα "ταλέντα" και τα λέω έτσι διότι όντως είναι χαρίσματα.

Εν ολίγοις δεν βλέπω τίποτε κακό σε όλα αυτά που παρατηρείς σε εσένα - το αντίθετο μάλιστα - και μη φοβάσαι ότι κάτι τα προκάλεσε. Απλά εσύ έχεις κάποιες δυνατότητες και ευασθησίες.

Και πάλι καλωσήλθες και αν υπάρχει ο,τιδήποτε άλλο που θέλεις να συζητήσουμε θα χραρώ να βοηθήσω αν μπορώ και γνωρίζω Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charmed
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2011
Ηλικία : 30

Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;   Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 12:04 am

Κατ'αρχήν, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και το θερμό καλωσόρισμα στο forum. Smile

Πολύ θα χαρώ να ακολουθήσω την πρότασή σας και να ενισχύσω-καλλιεργήσω αυτά τα "ταλέντα", όπως τα ονομάζετε και όπως ελπίζω να είναι. Άλλωστε γι'αυτόν ακριβώς το λόγο βρέθηκα εδώ! Very Happy Για να κατανοήσω περισσότερο αυτά τα "μυστηριώδη" φαινόμενα και να συμβουλευθώ ανθρώπους έμπειρους και αφοσιωμένους. Και, εφόσον θεωρείτε πως κίνδυνος δεν υπάρχει, δεν έχω άλλο από το να δώσω περισσότερη σημασία σε αυτή την πτυχή του κόσμου. Το μόνο που φοβόμουν ήταν πως ό,τι βλέπω θα με βλέπει και, μη διαθέτοντας επαρκείς γνώσεις για το αντικείμενο, θα έθετα τον εαυτό μου σε κίνδυνο.

Συνεπώς, θα συνεχίσω τις προσπάθειες, αν και δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να ελέγξω κάτι. Τουλάχιστον δεν έχω κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να μου δηλώνει πως πράγματι ήλεγξα κάτι. Κάθε προσπάθειά μου να επηρεάσω το εξωτερικό περιβάλλον έχει ναυαγήσει και εγώ κάθε φορά καταλήγω εξάντλημενος και χωρίς υπομονή. Δεν ξέρω πλέον πώς πρέπει να συγκεντρωθώ.. Σίγουρα, όταν προσπαθώ να χειριστώ την ενέργειά μου, αισθάνομαι κάποιες μεταβολές, αλλά αυτό, προσωπικά, δεν μπορώ να το δεχτώ ως απόδειξη, διότι κάλλιστα θα μπορούσε να είναι απλώς μια μεταβολή στην ψυχολογία και όχι μια ουσιαστική μεταβολή στην ενέργεια (πραγματική, δηλαδή, διοχέτευσή της). Απ' ό,τι φαίνεται το υποσυνείδητό μου τα καταφέρνει με αυτά πολύ καλύτερα! Laughing

Όσο για την ερμηνεία που δώσατε για τα "μάτια" που ανέφερα, θα είμαι επιφυλακτικός. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος πως είναι πραγματικά και όχι δημιούργημα της φαντασίας μου Rolling Eyes Ευελπιστώ, πάντως, να μάθω κάποια στιγμή. Ίσως και να απογοητευθώ αν ανακαλύψω ότι τελικά πρόκειται για φωτισμούς που επηρεάζουν τα μάτια μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;   Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 9:52 am

Για να μην παρεξηγηθώ Charmed, θα σου πω ότι όντως υπάρχουν πολλά πράγματα τριγύρω μας που μας παρακολουθούν και απαιτεί πολύ γνώση για να τα χειριστούμε σωστά.
Απλά είναι "κόσμοι" θα έλεγα που δεν είμαστε όλοι "εκπεδευμένοι" σε αυτούς για να έχουμε εμπειρία τους ή επικοινωνία με αυτούς.
Είναι περίπου αυτό που οι θετικές επιστήμες ονομάζουν διαστάσεις.
Και στον εσωτερισμό έχουμε διαστάσεις - το αστρικό είναι η πέμπτη διάσταση για παράδειγμα.
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος και το συνειδητό, μπορούν να αντιληφθούν μόνον τον τρισδιάστατο κόσμο. Χρειάζονται άλλα μέσα και μέθοδοι που θα επιτρέψουν να αποκτήσουμε εμπειρία των παραπάνω.
Σημαντικό εδώ είναι, να κατανοήσεις ότι η κάθε διάσταση δεν είναι έξω και πάνω από τις άλλες σαν κάτι ξεχωριστό αλλά ότι η κάθε διάσταση εμπεριέχει και όλες τις προηγούμενες π.χ. η 4η διάσταση εμπεριέχει και τις τρεις του τρισδιάστατου χώρου, η 5η και τις τέσσερις προηγούμενες κ.ο.κ.
Ειναι δηλ. μια "διεύρυνση" ή με μια απλή εικόνα, σαν το κρεμμύδι όπου η κάθε στρώση "αγκαλιάζει" όλες τις προηγούμενες.
Άρα λοιπόν όταν λέμε ότι κάνουμε αστρική προβολή, δεν πάμε "κάπου αλλού", απλά αντιλαμβανόμαστε έναν "ευρύτερο χώρο".

Αυτό που ακίνδυνα μπορείς να ασχοληθείς είναι με την αστρική προβολή και υπάρχει πολύ μεγάλη βιβλιογραφία πάνω σε αυτό.
Άρχη πάντων των πρακτικών βέβαια είναι οι ασκήσεις για αύξηση της συγκέντρωσης και του οραματισμού. Αυτά είναι τα πρώτα βήματα για ο,τιδήποτε.

Παράθεση :
Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος πως είναι πραγματικά και όχι δημιούργημα της φαντασίας μου

Ο Μέγας Αντώνιος, ο πρώτος ασκητής της ερήμου είχε πει:


"Η έρημος είναι σαν μία οθόνη, όπου εκεί θα δούμε όλα αυτά που θέλουμε και όλα αυτά που δεν θέλουμε. Και χρειάζεεται πολύ μεγάλος αγώνας για να ξεχωρίσουμε την πραγματική εμπειρία από την ψευδαίσθηση".

Νά' σαι καλά Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charmed
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2011
Ηλικία : 30

Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;   Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα; I_icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 4:30 pm

Καλώς! Smile Θα τα ερευνήσω! Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και το χρόνο σας! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Έχει καμία σχέση η αγαπητή μαγεία με μένα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
» Τι είναι Μαγεία ;
» Αστρικη μαγεια
» Σατανικη μαγεια
»  ΑΡΑΒΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Κοιτάζοντας την Ψυχή :: Προσωπικές εμπειρίες-
Μετάβαση σε: