LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?)

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aoristos19
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2011

Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?)   Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) I_icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 8:30 am

Γεια σας... μου ειχε δωθει 3 φορες η ευκαιρια να με διδαξουν καποια ατομα τα οποια απο οτι καταλαβα δεν ακολουθουσαν εναν σωστο (κατα την γνωμη μου) δρομο της μαγειας...
Αλλα αυτο με επεισε οτι πρεπει να ασχοληθω με Την Τεχνη γιατι αυτα τα ατομα ηρθαν στην ζωη μου οταν εψαχνα για την αληθινη φυση της μαγειας...
Ωστοσο θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω ωστε να δω αν το εχω η αν αυτος ειναι ο δρομος που πρεπει να ακολουθησω στα σιγουρα??? και ενα μεγαλο μπραβο για το φορουμ σας (συγγνωμη για ορθογραφικα λαθη και που δεν βαζω τονους)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?)   Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) I_icon_minitimeΚυρ Οκτ 09, 2011 8:32 pm

Καλωσήλθες aoristos19 και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Κάνεις πολύ καλά να προσέχεις και να εμπιστεύεσαι τα συναισθήματά σου.
Ο δρόμος της Υψηλής Τέχνης δεν είναι κάτι αστείο και κάποιες επιπόλεες κινήσεις μπορούν να προκαλέσουν το λιγότερο ανισορροπία.
Άποψη δική μου είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις σχετικά με την Τέχνη και όχι μόνον από μία παράδοση. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ! Απλά μελέτησε.
Στο διαδίκτυο θα βρεις πλήθος συγγραμμάτων είτε σε ιστοσελίδες είτε να κατεβάσεις με torent.
Απλώς αναφέρω μερικά όπως: το Κλειδί του Σολομώντα, το Grimorium Verum. το The Grimoire of Honorius, The Grand Grimoire, η βιβλιογραφία του Aleister Crowley κ.λ.π.
Ξαναλέω μην κάνεις τίποτε !
Σιγά σιγά θα δεις αν κάτι σου "μιλάει" και είναι για σένα. Εμπιστεύσου τα συναισθήματά σου και ό,τι άλλο μπορεί να έχεις ως εμπειρία (όνειρα κ.λ.π.).
Αν θες το ξανασυζητάμε αλλά όταν θα είσαι πεπισμένος ότι κάτι είναι για σένα, τότε ξεκινάς να το μελετάς πλέον σε βάθος. Η Πρακτική πρέπει να ξεκινήσει όταν πλέον θα κατέχεις αρκετά καλά το μονοπάτι το οποίο έχεις διαλέξει και πάντα με πολύ προσοχή και σεβασμό.
Όποιο δρόμο και αν επιλέξεις, είναι καθαρά δική σου απόφαση και να θυμάσαι πάντα ότι ανάλογα με αυτό που κάνεις θα έχεις και την ανάλογη απολαβή.

Και πάλι καλωσήλθες Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?)   Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?) I_icon_minitimeΔευ Οκτ 10, 2011 3:39 pm

Καλησπέρα και από εμένα...

Καλώς μας ήρθες aoristos19.

Χαίρομαι όταν βλέπω τέτοια θέματα γιατί εμείς οι άθρωποι είμαστε πλάσματα δεκτικά στις επιρροές και στον εντυπωσιασμό.



Παράθεση :
Ωστοσο θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω ωστε να δω αν το εχω η αν αυτος ειναι ο δρομος που πρεπει να ακολουθησω στα σιγουρα???

Αν δεν το είχες δεν θα μας ρωτούσες τώρα, ούτε θα έψαχνες.
Οι άνθρωποι που δεν το έχουν κρατούν τα μάτια τους κλειστά και θεωρούν ότι η Μαγεία είναι μόνο για τα παραμύθια, τα μυθιστορήματα και τις ταινίες.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που γράφεις...

Ο Gothic σου έδωσε κάποιους τίτλους βιβλίων και επίσης σου έδωσε μια πολύ καλή συμβουλή. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ!!!

Οι πρακτικές θα σε περιμένουν όταν θα είσαι έτοιμος και θα ξέρεις πως να μην κάνεις λάθη ή αν κάνεις, πως να τα διορθώσεις. Μην πέσεις στην παγίδα που πέφτουν όλοι οι νεόφυτοι. Όσο ακίνδυνη και να φαίνεται μια πρακτική πάντα υπάρχει μια παγίδα ή ενα περιθώριο λάθους.

Δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει, αλλά αν είσαι εντελώς στην αρχή καλό θα ήταν να αφήσεις για λίγο αργότερα τα βιβλία που πρότεινε ο Gothic, διάβασε πρώτα Dion Fortune και ειδικά τα:
"Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΕΝΟΣ ΜΥΗΜΕΝΟΥ",
"ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ",
"ΘΕΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ",
"ΥΓΙΗΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ" και το
"ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ"
(θα τα βρεις όλα στις εκδόσεις Ιαμβλιχος) .... όχι ότι τα υπόλοιπα βιβλία της δεν είναι καλά, αλλά αυτά και με τη σειρά που στα έδωσα θα σε βάλουν σε ένα δρόμο.

Η Fortune υπήρξε μεγάλη μορφή του Αποκρυφισμού και ιατρός, γράφει απλά και κατανοητά και βοηθά πολύ τον αναγνώστη ακόμα και με παραδείγματα να πιάσει το βαθύτερο νόημα. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει...

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Μπλαβάτσκυ τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή, γιατί είναι δύσκολος και πολύ δασκαλίστικος ο τρόπος που γράφει. Ο Regardie είναι εξαιρετικός, αλλά δύσκολος, όπως και ο Eliphas Levi και ο Papus.

Μην βιάζεσαι και μην ανυπομονείς, η Υψηλή Τέχνη απαιτεί παραπάνω από μια πλήρη διάρκεια ζωής για να γίνει κτήμα σου. Απόλαυσε τη διαδρομή και κράτα τα μάτια σου πάντα ανοιχτά.... επίσης μπορείς να κρατάς ημερολόγιο και να καταγράφεις τα όνειρά σου. Όλα είναι σημαντικά, αλλά επίσης όλα πρέπει να φιλτράρονται γιατί η Υψηλή Τέχνη απαιτεί έλεγχο και να έχεις πάντα και τα δύο σου πόδια ριζωμένα στη γη.

Καλό διάβασμα και καλό... ταξίδι... Wink

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεος Μαγος ( Ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου?)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πόσα είδη μαγείας υπάρχουν και ποια είναι αυτά;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Εργασίες :: Βασικές αρχές-
Μετάβαση σε: