LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι...

Πήγαινε κάτω 
+2
Gothic
Mantis
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lilith
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2009

Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι...   Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 24, 2009 2:38 am

σ ευχαριστω πολυ mantis Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lilith
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2009

Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι...   Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 24, 2009 2:39 am

ευχαριστω pyramid για τη διευκρινηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι...   Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ Ιαν 08, 2010 8:21 am


Θρησκεία, το όπιο του λαού... όπως είπε και ο Μαρξ...

Οι θρησκείες/δόγματα και οι εκκλησίες τους είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, άρα -κατά τη δική μου ταπεινή άποψη- αναξιόπιστα...
Οι φιλοσοφίες πάνω στις οποίες χτίστηκαν αυτά τα δόγματα είναι μια άλλη υπόθεση... εάν μελετήσουμε προσεκτικά αυτές τις φιλοσοφίες θα δούμε ότι υπάρχουν κοινά σημεία, όπως κοινά σημεία υπάρχουν και στη "μυθολογία" τους.
Παρθενογένεση, θυσία, ανάσταση/αναγέννηση...

Αυτό που είναι σημαντικό δεν είναι το όνομα της θρησκείας ή ο ναός της, αλλά. η φιλοσοφία της και από τη στιγμή που βλέπουμε ότι οι φιλοσοφίες και οι βαθύτερες έννοιες συμπίπτουν, τα ονόματα και οι λοιπές "τσιριμόνιες" είναι περιττά "διακοσμητικά στοιχεία".

Αν κάποιος νεόφυτος θεωρήσει ότι τα παραπάνω είναι προσβλητικά προς τη θρησκεία του και αιρετικά, θα αναγκαστώ να του εξηγήσω την "τρέχουσα κατάσταση"...
Η θρησκεία σου, αγαπητέ νεόφυτε, ήταν το στήριγμά σου μέχρι τη στιγμή που επέλεξες να ασχοληθείς με τον αποκρυφισμό. Τώρα παίζεις με τα "μεγάλα παιδιά", δεν υπάρχουν στηρίγματα, δεν υπάρχουν δικαιολογίες, δεν υπάρχει άφεση αμαρτιών.

Θεώρησε τον εαυτό σου ήρωα σε ένα RPG, στα χαμηλά επίπεδα (level) του παιχνιδιού έχεις κάποια όπλα ή εργαλεία, όσο ανεβαίνεις επίπεδα γίνεται αναβάθμιση στα όπλα ή εργαλεία σου και στις ικανότητές σου.
Έτσι πάνε τα πράγματα και στον αποκρυφισμό...

Τώρα είσαι στο tutorial (εκπαιδευτικό επίπεδο) και έχεις ελάχιστες -για να μην πω καμμία- ικανότητα στα χέρια σου, δεν έχεις όπλα ή εργαλεία δηλαδή.
Ο σκοπός του tutorial είναι να μάθεις πως παίζεται το παιχνίδι και να αποφασίσεις αν σου αρέσει αρκετά ώστε να συνεχίσεις.
Το ίδιο είναι και ο πραγματικός βαθμός του νεόφυτου μέσα στα πλαίσια ενός τάγματος...

Αλλά ας ξαναγυρίσω στο θέμα της θρησκείας...

Δεν απαιτείται από τον αποκρυφιστή να ακολουθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία. Απαιτούμενο είναι να πιστεύει στο Θεό ή στις Ανώτερες Δυνάμεις.

Θα ήταν γελοίο να υπάρχει αποκρυφιστής που να μην πιστεύει στην ύπαρξη μιας ανώτερης θεϊκής δύναμης... αν και υπάρχουν μερικοί τέτοιοι αποκρυφιστές, λέγονται επιστήμονες, όμως και αυτό είναι ένα άλλο θέμα που είναι σχετικά άσχετο με τις θρησκείες.

Είπαμε, δεν παίζει ρόλο ποιά είναι η θρησκεία σου ή αν έχεις κάποια θρησκεία (γιατί και άθρησκος μπορεί να είναι ένας αποκρυφιστής, όπως η αφεντιά μου Very Happy).
Το σημαντικό είναι να έχεις διδαχθεί τη φιλοσοφία κάποιας θρησκείας και να την ακολουθείς.
Να την ακολουθείς γιατί σε γεμίζει, σου προσφέρει και σε εκφράζει και όχι, για το φόβο της Κόλασης ή την ανταμοιβή του Παραδείσου.
Όχι, γιατί όλη σου η οικογένεια ακολουθεί αυτό το δόγμα, οπότε και εσύ σαν πρόβατο ακολουθείς το κοπάδι.

Αν το δόγμα σου δεν σε εκφράζει, άλλαξέ το, όσο παραμένεις σε ένα χώρο που δεν σου λέει κάτι, είσαι εγκλωβισμένος πνευματικά, άρα υπάρχει ένα σημείο μέσα σου που είναι σε ανισορροπία.

Οι ανισορροπίες οδηγούν σε GAME OVER και όχι σε LEVEL UP.
Απελευθέρωσε τον εαυτό σου απ' ότι σε σκλαβώνει και πολλά θα αλλάξουν στη ζωή σου...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφού δεν έχω μαγικό ραβδάκι...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Εργασίες :: Βασικές αρχές-
Μετάβαση σε: