LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10

Πήγαινε κάτω 
+2
The Dot
Ra
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ra
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 12:28 am

Το είδε κανείς;

Το έχασα... και θα ήθελα να ακούσω κιόλα κανά σχόλιο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Dot
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 01/01/2010

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 2:34 am

Ra έγραψε:
Το είδε κανείς;

Το έχασα... και θα ήθελα να ακούσω κιόλα κανά σχόλιο....

Πες μας περισσοτερα! Τι θεμα ειχε; Αν ειχε κατι χτυπητο, πιθανως να το βρεις σε κανα youtube.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 2:58 am


Ο Αθέατος Κόσμος παίζει στο Alter, αλλά δεν βλέπω τηλεόραση... πόσο μάλλον τον Χαρδαβέλα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 9:03 am

Ra

Το Σάββατο παίζουν οι πύλες του ανεξήγητου, την Τρίτη παίζει ο Αθέατος κόσμος. Το θέμα της εκπομπής ήταν, εάν θυμάμαι καλά, οι μυστικές οργανώσεις. Το πέτυχα γύρω στις 01.15 όταν έλεγαν για τον Τεκτονισμό.
Έδειξαν συγκέντρωση τεκτόνων, εξήγησαν κάποια σύμβολα, μίλησαν από τις στοές Δελφοί και Εστία, μάλλον και κάποιος από Κέρκυρα αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το τελευταίο.
Η επόπτης από την στοά Εστία, μια μεγάλη κυρία, τα είπε μια χαρά. Και ο Πρόεδρος της στοάς Δελφοί ήταν καλός.
Στο πάνελ βρισκόταν και ο Λιακόπουλος, πολύ τον συμπαθώ, και ακούσαμε και μια σοβαρή κουβέντα. (ελπίζω να μην με ρωτήσεις εάν ήταν ο Δημοσθένης Λιακόπουλος).

Κυλιστήκαμε στα πατώματα από το γέλιο όταν βγήκε ένας δημοσιογράφος ερευνητής και μιλούσε για τον τεκτονισμό, αλλά κράτησε λίγο.

Ο Χαρδαβέλας, μάλλον για να έχει τηλεθέαση, επίμενε να ρωτάει το ποσοστό των αγροτών, οικοδόμων, υπαλλήλων που βρίσκονται στις στοές θέλοντας να τεκμηριώσει το συλλογισμό του περί ελιτισμού αλλά του την βγήκε ο Τσαγκρινός λέγοντας «εσάς κ. Χαρδαβέλα δεν βλέπουν την εκπομπή σας πέντε εκατομμύρια κόσμος γιατί δεν αντέχουν (εδώ κυλίστηκα again στα πατώματα) να την δουν, έτσι και στις στοές βρίσκονται όσοι αντέχουν.»
Τσιμουδιά ο Χαρδαβέλας, άλλαξε συζήτηση.

Έλεγαν επίσης κατά πόσο είναι εύκολο να φύγει ένα μέλος μυστικών οργανώσεων και να μην βρεθεί με πρόβλημα διότι πιθανόν να απειληθεί η ζωή του εάν δημοσιεύσει τα τυπικά. Είπε ο Τσοπάνης για την Ιταλία και ότι κάποιοι βρέθηκαν κρεμασμένοι ανάποδα κλπ κλπ, του επισήμανε ο Λιακόπουλος ότι πρόκειται για παρατεκτονικές οργανώσεις και έτσι έπεσε στο κενό.

Αυτάααα.

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω εάν μου άρεσε όλη αυτή η χρήση των μέσων μαζικής επικοινωνίας για την προβολή του τεκτονισμού, όμως όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος, άρα το ράβω και εύχομαι να βγει σε καλό και να μην εξευτελίσουν οι διάφοροι πράγματα που για κάποιους είναι ιερά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 11:59 am

Ωωω !!Smile
pyramid showing up again bounce

Καλή Χρονιά ! Smile

Λοιπόν...ρε παιδιά...μεροκάματο βγάζει το γεροντάκι (και καλόόό...).
Το θέμα του τεκτονισμού το έχει πιάσει πάμπολλες φορές. Αναμασάει τα ίδια και τα ίδια.
Φέρνει εκπροσώπους ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΩΝ τεκτονικών οργανώσεων οι οποίοι ΨΩΦΑΝΕ!!! για δημοσιότητα και διαφήμιση και...όσον αφορά το Λιακόπουλο..."Θου Κύριε φυλακή το στώματί μου"!...πολύ μιζέρια ο παππούς...

Τέλος πάντων...πολύ έγκυρα σας λέω ότι ΚΑΜΜΙΑ από όλες αυτές τις εκπομπές που έχει κάνει ο Χαρδαβέλας περί τεκτονισμού, δεν είναι άξια λόγου.

Τώρα...επειδή όλο και κάποιος ξερόλας θα μπει και θα μου πει "και που τα ξέρεις αυτά....και πώς μιλάς έτσι και...όχι δεν είναι έτσι και μπλα...μπλα...μπλα..."...
Ε ! 22 χρόνια σε αυτό το χώρο ΚΑΙ εδώ ΚΑΙ εξωτερικό μου επιτρέπουν ΝΑ γνωρίζω ! Smile

Αν κάτι κάποια στιγμή είναι αξιόλογο και έγκυρο επί του θέματος, (αν και το φόρουμ θα ασχοληθεί με τον τεκτονισμό ΜΟΝΟΝ αν αυτό σχετίζεται με τη θεματολογία του φόρουμ), θα σας ενημερώσουμε, και, ΜΟΝΟΝ εάν και εφ' όσον σας ενδιαφέρει.

Καλημέρα σε όλους Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 2:32 pm

Και εγώ χαίρομαι που σας ξαναβλέπω. Επίσης καλή χρονιά. Very Happy

Ωχ ωχ, κάποιος τα ρίχνει χοντρά…… Rolling Eyes

Και δεν μου λες dear, αυτός ο τύπος, δεν έχει μαθητές ή κάποιους τέλος πάντων να διδάσκει? εάν εγώ ήμουν ένας από αυτούς, δεν θα στενοχωριόσουν που θα με πλήγωνες μιλώντας για μιζέρια? Laughing

Έχω διαβάσει αναλύσεις του σε κάποια βιβλία και είναι σωστές, εάν δεν τις γράφεις αυτός αλλά ο κλώνος του πάω πάσο, εάν όμως τις γράφει ο ίδιος από πού προκύπτει η μιζέρια?
Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρουν τα προσωπικά του, μιλάω επί της ουσίας, γνωρίζει ναι ή ου? Εγώ λέω ναι, εσύ τις λες?
Eάν λες ου να το ξαναψάξω το θέμα. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 2:51 pm

Ναι γνωρίζει, δεν αναφέρθηκα στις γνώσεις του όμως.
Και το να γνωρίζω πράγματα δεν με κάνει αξιόλογο.

Τώρα αν είσαι μαθήτριά του καλά κάνεις και είσαι εφ' όσον εσένα σε ικανοποιεί σε κάποια θέματα και σε καλύπτει.
Όμως δεν αλλάζει η άποψή μου για αυτόν.

Σε παρακάλώ μην νομίζεις ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Απλά για μένα Λιακόπουλος είναι το κόκκινο πανί στον Ταύρο γιατί ξέρω τι πραγματικά είναι και τι δεν είναι και έχω όλο το δικαίωμα να μην τον δέχομαι καθόλου.

Δεν νομίζω να θέλεις να σου πω εδώ γιατί ε;Smile

Το φόρουμ δεν ασχολείται με το Λιακόπουλο και ούτε πρόκειται. Smile

Να 'ναι καλά του εύχομαι. Smile

Υ.Γ. Έδώ που είναι χώρος γενικού ενδιαφέροντος βέβαια, μπορείτε να μιλάτε όσο θέλετε γι αυτόν αλλά μην περιμένετε συμμετοχή από εμένα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pyramid
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 18/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΤρι Ιαν 19, 2010 3:52 pm

Δεν με ενδιαφέρουν τα προσωπικά του κάθε ανθρώπου, μιλάω καθαρά για τις γνώσεις των ατόμων στην μεταφυσική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ra
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 10:55 am

Ναι pyramid... για αυτή την εκπομπή λέω...

Μάλλον δεν βλέπω "αρκετό" Χαρδαβέλα για να μπορώ να θυμάμαι
τις εκπομπές :p


Επίσης, από όσο γνωρίζω, τα πλάνα ήταν από τους "Εθνικούς"....

τα πλάνα από εντός της στοάς.



Ούτε εγώ ξέρω εάν είναι πρόσφορη και δόκιμη μία τέτοιου
βαθμού εξωστρέφεια....... ίδωμεν.


και για αυτό ήθελα να ακούσω μία τρίτη γνώμη (πριν δω και ο
ίδιος την εκπομπή από DVD) για το πώς το "δώσανε" στον κόσμο
το όλο θέμα.


Αλλά, με αυτά που άκουσα (περί ελιτισμού, μεικτού τεκτονισμού)
αρχίζω να προδιαθέτομαι αρνητικά.


Η "Δελφοί" είναι της Μεγάλης ή της Εθνικής;

Επίσης, τι είπε ο δημοσιογράφος και "κυλιστήκατε";
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dreamer
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 11:45 am

Παράθεση :
Η "Δελφοί" είναι της Μεγάλης ή της Εθνικής;
Shocked

Οι Δελφοί είναι η "Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος" και είναι κάτι εντελώς άσχετο και ανεξάρτητο και με την Εθνική Μεγάλη Στοά και με την Μεγάλη Στοά. Στην Ελλάδα βρίσκουμε ένα σπάνιο φαινόμενο, μια χώρα με τόσους λίγους κατοίκους να έχει γύρω στις 15 μεγάλες στοές, όλες ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Οι περισσότερες στοές του ντοκιμαντέρ ήτανε σε μικτά τάγματα, κυρίως στους Δελφούς και έχω μια μικρήηηη υποψία πως κάποιοι μπορεί να ήτανε και από το Le Droit Humain (μια επιπλέον Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος". Εμ τι; Μόνο μία θα έχουμεWink

Τώρα, οι στοές της Εθνικής ξεχωρίζουν από τα 100 μέτρα με τις άλλες στοές.
Πολύ απλά, άμα δεις Τεκτονικό Ναό και στην Ανατολή δεις κόκκινο χρώμα, κατά 95% δεν μιλάμε για Εθνική. Είναι ευρέως γνωστό πως η Εθνική λειτουργεί με τον παραδοσιακό Αγγλικό τύπο της Αμίλλης, ενώ σχεδόν όλες οι υπόλοιπες με Σκωτικό. Ο Ναός του Σκωτικού τύπου είναι με κόκκινη ανατολή, κύωνες γύρω γύρω με τα ζώδια από πάνω, ο πίνακας χαράξεως στη μέση, θυσανωτό κόρυμβο, κλπ κλπ, ενώ όλα αυτά δεν υπάρχουνε στον απλό παραδοσιακό αγγλικό τύπο.

Για το θέμα ελιτισμού δε το συζητάω.. Τα πράματα είναι απλά, και το λέει ακόμα και η Ηνωμένη Μεγάλη Στοά της Αγγλίας, κρούσε και θα σου ανοίξουν. Κοινώς, όποιος είναι ενήλικας και αποδέχετε την ύπαρξη θεού, άμα δεν υπάρχουνε ανήθικες και παράνομες πράξεις στην πλάτη του, μπαίνει ακόμα και σκουπιδιάρης να είναι.

Όσον αφορά αυτά που ακούς περί μικτού γιατί να σε προδιαθέτουν; Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 12:22 pm

Παράθεση :
Στην Ελλάδα βρίσκουμε ένα σπάνιο φαινόμενο, μια χώρα με τόσους λίγους κατοίκους να έχει γύρω στις 15 μεγάλες στοές, όλες ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Στην Ελλάδα άμα φωνάξεις "κύριε Πρόεδρε" θα γυρίσουν οι μισοί....

Παράθεση :
Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.

...και όλα τα in between geek Very Happy

Καλημέρα και πολύ ακριβής και σωστός ο Dreamer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ra
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 2:41 pm

Dreamer έγραψε:
Παράθεση :
Η "Δελφοί" είναι της Μεγάλης ή της Εθνικής;
Shocked

Οι Δελφοί είναι η "Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος" και είναι κάτι εντελώς άσχετο και ανεξάρτητο και με την Εθνική Μεγάλη Στοά και με την Μεγάλη Στοά. Στην Ελλάδα βρίσκουμε ένα σπάνιο φαινόμενο, μια χώρα με τόσους λίγους κατοίκους να έχει γύρω στις 15 μεγάλες στοές, όλες ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Έχει και άλλες... που είναι εντελώς τελείως ανεξάρτητες...

Δεν έχουν (ακόμα ίσως) "συμβούλιο" του συμβολικού.

Πάντως... έχω μία εντύπωση πως το όνομα "Δελφοί" υπήρχε ή
υπάρχει και σε μία από τις αμιγείς "δυνάμεις".



Dreamer έγραψε:

Όσον αφορά αυτά που ακούς περί μικτού γιατί να σε προδιαθέτουν; Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.


δεν είπα για δικαίωμα... και μην τα μπερδεύεις...

Άλλο το δικαίωμα να πάρεις ένα τραίνο... και άλλο το πιο τραίνο θα πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dreamer
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 3:34 pm

Αν υπάρχει το όνομα Δελφοί σε μια από τις 2 μεγάλες δυνάμεις, τότε μάλλον θα είναι όνομα καμίας στοάς.

Παράθεση :
Έχει και άλλες... που είναι εντελώς τελείως ανεξάρτητες...

Δεν έχουν (ακόμα ίσως) "συμβούλιο" του συμβολικού.
Τι εννοείς; Υπάρχουνε μεν ανεξάρτητες συμβολικές στοές, αλλά όλες έχουνε ένα συμβούλιο, αυτό ανοίγει τις εργασίες και με αυτό λειτουργούν. Εκτός και αν όταν λες συμβούλιο συμβολικού εννοείς τη Μεγάλη Στοά.

Τώρα, άμα θεωρείς πως ο Τεκτονισμός δεν είναι ένας δρόμος για γυναίκες, μπορείς να δώσεις επιχειρήματα. Δεν είναι κάτι αυτονόητο και το θεωρώ και προσβλητικό για τις γυναίκες. Και προφανώς δεν μπέρδεψα τίποτα, έφερες αντίρρηση για τα μικτά και εγώ υποστήριξα ότι ΟΠΟΙΟ δικαίωμα έχουνε οι μεν, έχουν και οι δε σε αυτό. Ακόμα και να μην είναι όλα τα τρένα για όλους, δε δέχομαι να αποκλίσεις επιβάτες λόγω φύλου χωρίς σοβαρά επιχειρήματα..

Ακόμα και η Μεγάλη Στοά της Σκωτίας, μια από τις αρχαιότερες δυνάμεις, στηρίζει και δίνει σύνδεσμο για την μεγαλύτερη παγκοσμίως μικτή Τεκτονική Δύναμη Le Droit Humain. Τώρα αν και αυτοί μπερδεύουν πράματα δε ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 9:05 pm

Παράθεση :
Ούτε εγώ ξέρω εάν είναι πρόσφορη και δόκιμη μία τέτοιου
βαθμού εξωστρέφεια....... ίδωμεν.


Αντιθέτως φίλε Ra πρέπει επιτέλους να γίνει αυτό και έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια.
Σέ άλλες χώρες γίνονται ακόμη και παρελάσεις.
Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά μόνο εάν ανοιχθεί θα απομυθοποιηθεί και η βλακεία που κουβαλάει ο κάθε ηλίθιος για το "τι" είναι ο τεκτονισμός.

Αλλά στην Ελλάδα ακόμη κυνηγάμε φαντάσματα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 10:11 pm

Ra έγραψε:

Dreamer έγραψε:

Όσον αφορά αυτά που ακούς περί μικτού γιατί να σε προδιαθέτουν; Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.


δεν είπα για δικαίωμα... και μην τα μπερδεύεις...

Άλλο το δικαίωμα να πάρεις ένα τραίνο... και άλλο το πιο τραίνο θα πάρεις.


Κάτι τέτοια βλέπω και αγριεύω...

Δε με λες Ra, από πότε αποτελούν οι γυναίκες πρόβλημα για τον τεκτονισμό και για όποιο εσωτερικό τάγμα ή αδελφότητα?

Από τους πρωτόγονους, που ζούσαν σε σπηλιές, οι γυναίκες κατήχαν τη θέση της ιέρειας της Μεγάλης Μητέρας.

Δεν θα πω ότι οι γυναίκες μπορούν να τα καταφέρουν καλύτερα από τους άντρες.
Αυτό που λέω είναι ότι για να "λειτουργήσει" η Μαγεία καλύτερα θέλει και το αρσενικό και το θηλυκό.

...τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να βρίσκεται στο ίδιο χώρο με γυναίκες και να μην σκέφτεται με το "κάτω κεφάλι" ή θα πρέπει να αλλάξει χώρο ή θα πρέπει να βρει άλλο "χομπί" ή θα πρέπει να "ξαλαφρώνει" το εαυτό του από τα "περιττά βάρη" πριν βρεθεί στον ίδιο χώρο με γυναίκες...

Δεν έχω κάποια σχέση με τον Τεκτονισμό, ούτε επιζητώ να έχω και γενικά δεν με ενδιαφέρει το θέμα... το πρόβλημά μου είναι με τις μεσαιωνικές απόψεις μερικών δήθεν "ανώτερων" ανδρών...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ra
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 10:42 pm

Mantis έγραψε:
Ra έγραψε:

Dreamer έγραψε:

Όσον αφορά αυτά που ακούς περί μικτού γιατί να σε προδιαθέτουν; Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.


δεν είπα για δικαίωμα... και μην τα μπερδεύεις...

Άλλο το δικαίωμα να πάρεις ένα τραίνο... και άλλο το πιο τραίνο θα πάρεις.


[color=violet]Κάτι τέτοια βλέπω και αγριεύω...

Δε με λες Ra, από πότε αποτελούν οι γυναίκες πρόβλημα για τον τεκτονισμό και για όποιο εσωτερικό τάγμα ή αδελφότητα?


Αν μου πεις πότε είπα εγώ οτι είναι πρόβλημα οι γυναίκες για τον τεκτονισμό...

θα ήταν μια καλή αρχή για συζήτηση...


γιατί... και εγώ.. κάτι τέτοια βλέπω και αγριεύω...


δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε απλές έννοιες...
και θέλουμε και τα υπόλοιπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dreamer
Νεόφυτος
Νεόφυτος



Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2009

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 10:50 pm

Μήπως όλοι μπερδεύουμε τα πράματα επειδή δεν ήσουν αρκετά ξεκάθαρος στις δηλώσεις σου με αναλυτικά επιχειρήματα;

Να πάμε μερικά ποστ πίσω και να κάνουμε μια απόπειρα να βγάλουμε άκρη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantis
Admin
Admin
Mantis


Αριθμός μηνυμάτων : 278
Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2009
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens...by night...

Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10   Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10 I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 10:58 pm

Ra έγραψε:
Mantis έγραψε:
Ra έγραψε:

Dreamer έγραψε:

Όσον αφορά αυτά που ακούς περί μικτού γιατί να σε προδιαθέτουν; Όποιο δικαίωμα έχουνε τα αγοράκια για πνευματικό έργο το έχουνε και τα κοριτσάκια.


δεν είπα για δικαίωμα... και μην τα μπερδεύεις...

Άλλο το δικαίωμα να πάρεις ένα τραίνο... και άλλο το πιο τραίνο θα πάρεις.


[color=violet]Κάτι τέτοια βλέπω και αγριεύω...

Δε με λες Ra, από πότε αποτελούν οι γυναίκες πρόβλημα για τον τεκτονισμό και για όποιο εσωτερικό τάγμα ή αδελφότητα?




Αν μου πεις πότε είπα εγώ οτι είναι πρόβλημα οι γυναίκες για τον τεκτονισμό...

θα ήταν μια καλή αρχή για συζήτηση...


γιατί... και εγώ.. κάτι τέτοια βλέπω και αγριεύω...


δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε απλές έννοιες...
και θέλουμε και τα υπόλοιπα.

Χμμμ....

Ra έχουμε κάποιο πρόβλημα εδώ...

Γράφεις με τρόπο διφορούμενο και ενώ ο Gothic βλέπει θετικά την παραπάνω απάντησή σου, εγώ τη βλέπω αρνητικά... μήπως θέλεις να βάλεις ένα χεράκι και να μας εξηγήσεις με απλά σταράτα ελληνικά τι ακριβώς θέλεις να πεις με τα τραίνα?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Alter (ή στον Alpha ήταν)... Αθέατος Κόσμος, Σάββατο 16/01/10
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η ΚΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΑΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΦΕΝΤΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Χάρτα :: Ανακοινώσεις γενικού ενδιαφέροντος - Χώρος μελών-
Μετάβαση σε: