LUX
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Σε αναζήτηση του Φωτός
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stranger
Νεόφυτος
Νεόφυτος
stranger


Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010

Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;   Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; I_icon_minitimeΤρι Ιουλ 06, 2010 12:42 am

To θέμα με τα όνειρα έχει διχάσει πολλές φορές το κόσμο...Ψυχολόγους και μεταφυσικούς....Άλλοι θεωρούν ότι πρόκειται για εικόνες που ανασύρει ο εγκέφαλος από το υποσυνείδητο, κρυφές επιθυμίες, ανεκπλήρωτους στόχους....Άλλοι πιστεύουν ότι πρόκειται για μηνύματα που μας φέρνει μια αόρατη δύναμη και μας δείχνει σημάδια για το μέλλον (προφητικά όνειρα)....Γνώμη μου ισχύουν και τα δύο ανάλογα τη περίσταση....Δικά μου βιώματα με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι όταν επιθυμούμε κάτι και μάλιστα το σκεφτόμαστε λίγο πριν πέσουμε για ύπνο το ονειρευόμαστε....Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι κάθε φορά που κοιμόμαστε βλέπουμε όνειρα απλά άλλα τα θυμόμαστε και άλλα όχι...Συνήθως θυμόμαστε σκηνές που τις βλέπουμε λίγο πριν ξυπνήσουμε....Υπάρχει σχετικό ξόρκι που μας κάνει να θυμόμαστε όλα τα όνειρα που βλέπουμε όταν ξυπνάμε....Δεν το έχω επιχειρήσει θα το κάνω και όταν δω αποτελέσματα θα σας πω..Όταν όμως δε σκεφτόμαστε καθόλου κάτι και ξαφνικά το δούμε όνειρο τότε κάτι συμβαίνει....Αν πρόκειται για πρόσωπο προφανώς λένε ότι εκείνο μας σκέφτετε έντονα και έρχεται στον ύπνο μας ή ότι κάτι θα συμβεί....Εμένα μου έχουν τύχει όλες οι περιπτώσεις και στην πλειοψηφία μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα όνειρα μου είναι προφητικά....Μου δίνουν σημάδια πολλές φορές για άτομα που είχα στο μακρινό παρελθόν στη ζωή μου και θέλουν να μου πουν κάτι. Μετά διαπιστώνω στην πραγματικότητα ότι όντως το κάθε όνειρο μου βγαίνει....Είναι φορές που λέω τι θα δω πάλι....Και δε μιλάω για εφιάλτες δε βλέπω ποτέ εκτός 2-3 φορές που με απασχολούσε κάτι πολύ άσχημο στη ζωή μου....Εσείς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gothic
Admin
Admin
Gothic


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2009
Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα

Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;   Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; I_icon_minitimeΤρι Ιουλ 06, 2010 1:13 am

Καλωσήλθες stranger Smile

Πολύ ενδιαφέρουσα η παράθεσή σου και θα πω ό,τι συμφωνώ μαζί σου.
Πραγματικά είναι ΚΑΙ τα δύο!

Θα διαφωνήσω μόνον στο θέμα με το ξόρκι.
Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε ξόρκι για να θυμόμαστε τα όνειρά μας.
Ένα σημειωματάριο δίπλα στο κρεβάτι μας στο οποίο θα καταγράφουμε ΑΜΕΣΩΣ μόλις ξυπνήσουμε Ο,ΤΙ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ είναι μια πολύ καλή μέθοδος για να αναπτύξουμε όλο και περσσότερη "μνήμη" των ονείρρων.
Είναι καθαρά θέμα άσκησης.

Προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος να παίζουμε με ξόρκια όλη την ώρα και ειδικά όπως λες, όταν δεν ξέρεις καν πώς θα δουλέψει.
ΠΟΤΕ μην κάνεις ξόρκι που στο έδωσε κάποιος ή το βρήκες κάπου!!!
Η Μαγεία θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ και καμμία πράξη μέσα σε αυτή δεν είναι "αθώα"!

Να σαι καλά Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stranger
Νεόφυτος
Νεόφυτος
stranger


Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010

Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;   Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; I_icon_minitimeΤρι Ιουλ 06, 2010 1:19 am

έγινε .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Valentina
Νεόφυτος
Νεόφυτος
Valentina


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2011
Ηλικία : 39

Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;   Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες; I_icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2011 12:18 am

πιστεύω πως άλλα όνειρα τα βλέπουμε επειδή το θέλουμε πολύ και η ψυχή τα "δίνει" ως λύτρωση, άλλα είναι προφητικά και πολλά δεν τα θυμόμαστε. με τους εφιάλτες όμως τι γίνεται? που ανήκουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Όνειρα υποσυνείδητο ή προφητείες;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΄Ονειρα : Η αντανάκλαση του ψυχικού κόσμου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
LUX :: Ματιές στο μέλλον :: Μαντικές Τέχνες-
Μετάβαση σε: